Szczepienia p/COVID-19
WIM rozpoczął szczepienia p/COVID-19
4 stycznia 2021 roku rozpoczęliśmy w WIM tak bardzo oczekiwane przez naszą społeczność szczepienia. Przystępujemy tym samym do uczestnictwa w powszechnej, szeroko zakrojonej w skali kraju akcji w miejscu, które od początku było i jest mocnym punktem walki z obecną pandemią. Rozpoczęcie szczepień w WIM od przedstawicieli wszystkich grup zawodowych jest wyrazem uznania dla dotychczasowych dokonań kadry instytutu.
Szanowni Państwo,
rozpoczęcie programu szczepień przeciwko COVID-19 jest kamieniem milowym w walce z trwającą od blisko roku epidemią, tym bardziej, że żadne z dotychczasowych działań terapeutycznych nie przyniosło w tej kwestii spodziewanego przełomu. Do tego przewlekłe stosowanie zasad dystansowania społecznego na przemian z kilkutygodniowymi okresami głębokiego ograniczania życia społecznego i gospodarczego – tzw. narodowej kwarantanny – okazało się rozwiązaniem, które w dłuższej perspektywie może przynieść poważne zagrożenia w dziedzinie wielu kluczowych funkcji państwa.
Warto w tym miejscu przypomnieć, że polska kampania przeciwko koronawirusowi w pełnej skali rozpoczęła się z udziałem personelu naszego instytutu-szpitala, którego przedstawiciele na przełomie marca i kwietnia 2020 r. zostali skierowani do Lombardii, będącej wówczas epicentrum europejskiej epidemii, z zadaniem pomocy humanitarnej oraz pozyskania doświadczeń na temat sposobów i metod prowadzenia walki z koronawirusem. Zdobyta wówczas wiedza ekspercka, wzmocniona umiejętnościami nabytymi podczas misji w Stanach Zjednoczonych i Republice Słowenii, pozwoliła stosować w WIM od początku epidemii najlepsze, w tym nowatorskie rozwiązania diagnostyczne i terapeutyczne dedykowane chorym z COVID-19, co przełożyło się wprost na dobre i bardzo dobre wyniki ich leczenia.
W szczycie jesiennej epidemii jednoczasowo sprawowaliśmy opiekę nad 200 chorymi w przekształconych w oddziały COVID sześciu klinikach. Aktywnie uczestniczyliśmy w przygotowaniu dodatkowych miejsc udzielania świadczeń medycznych chorym z COVID-19 w ramach dwóch szpitali – tymczasowego i modułowego. Naszą pomoc kierowaliśmy w tym czasie również do pozostałych potrzebujących pomocy pacjentów, realizując komplet świadczeń medycznych w ramach umowy zawartej z NFZ na 2020 rok. Dzięki temu żadnego z nich – chorych z udarem mózgu, zawałem serca, onkologicznych, urazem wielonarządowym oraz innych, nie pozostawiliśmy w potrzebie.
Wszystko to nie dokonałoby się bez odpowiedzialnego i kompetentnego personelu WIM, który odwagą, niezwykłym poświęceniem i determinacją w wypełnianiu postaw etycznych i zawodowych dowiódł swojej ponadprzeciętnej wartości. Tym samym, bez jego ochrony realizowanej w ramach rozpoczynającej się akcji szczepień trudno wyobrazić sobie kontynuację walki z epidemią.
Rozpoczęcie szczepień w WIM od przedstawicieli wszystkich grup zawodowych – lekarza, pielęgniarki, ratownika medycznego, farmaceuty, diagnosty laboratoryjnego i radiologicznego, fizjoterapeuty, personelu pomocniczego logistyki i administracji – jest symbolicznym wyrazem uznania dla dotychczasowych dokonań pracowników naszego instytutu, jak również wyraźnym podkreśleniem jak ważną rolę w zapewnieniu sprawnej organizacji i funkcjonowania placówki pełni każdy jej pracownik. Naszym celem jest, aby wszyscy zainteresowani uczestnictwem w programie szczepień (na dziś jest nas już ponad 80%) zdołali się zaszczepić w maksymalnie krótkim okresie, aby uprawnieni pracownicy innych podmiotów leczniczych, którzy do chwili obecnej w liczbie ponad 2500 osób wybrali WIM jako szpital węzłowy, mogli jak najszybciej skorzystać z ochrony przed chorobą, jaką daje szczepienie.
Nie zapominamy oczywiście o pozostałych osobach ujętych w kolejnych grupach Narodowego Programu Szczepień. Już dziś mogę Państwa zapewnić, że WIM dołoży wszelkich starań, aby organizacja programu szczepień odbywała się maksymalnie sprawnie, bezpiecznie i transparentnie, w czym m.in. ma także pomóc poniższe opracowanie.
(-) gen. dyw. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM
Fotorelacja z Punktu Szczepień
Kierownik Kliniki Chorób Infekcyjnych i Alergologii WIM - prof. dr hab. n. med. Andrzej Chciałowski
Komendant CSK MON WIM - płk dr n. med. Artur Bachta
Pielęgniarka Oddziałowa Kliniki Chorób Wewnetrznych i Kardiologii, Zastępca Pielęgniarki Naczelniej - mgr Lidia Wojda
Zastępca Dyrektora WIM ds. Finansowych - Sławomir Pączek
Rejestracja
Badanie lekarskie
Zdjęcia: WIM