Dzień trzeci "Tygodnia Nauki i Edukacji" w WIM
Za nami trzeci dzień "Tygodnia Nauki i Edukacji" wypełniony tematyką szkolenia podyplomowego i specjalizacyjnego oraz zagadnieniami roli studiów doktoranckich w rozwijaniu potencjału naukowego Instytutu. Dzień rozpoczął się warsztatami z zakresu środowiska analiz medycznych w kontekście praktycznego korzystania z systemu CliniNET, poprowadzonymi przez płk. mgr. inż. Piotra Murawskiego.
Ogromne zainteresowanie wzbudziła tematyka Sesji V - system kształcenia i doskonalenia kadr medycznych. Stan obecny, planowane zmiany legislacyjne i proceduralne oraz ogólne założenia nowego modułowego systemu specjalizacji lekarskich przedstawił płk dr n. med. Stefan Antosiewicz. Omówił również tematykę szkoleń prowadzonych intensywnie przez Centrum Kształcenia Podyplomowego WIM. P. mgr Aleksandra Wojtak zaprezentowała możliwości kształcenia podyplomowego oraz kursów specjalistycznych dla pielęgniarek i położnych, w świetle obowiązujących przepisów i planów na przyszłość. Nakreśliła również strategię kształcenia tej grupy zawodowej, mającą na celu zwiększenie zakresu wykonywanych czynności medycznych.Zasygnalizowano również możliowści dofinansowania z dotacji MON, kształcenia, podnoszenia kwalifikacji oraz udziału w zjazdach i konferencjach naukowych, zarówno dla lekarzy jak i dla kadry pielęgniarskiej WIM.
Na sesję VI złożyły prezentacje nakreślające rolę studiów doktoranckich prowadzonych w Instytucie w procesie podnoszenia jakości badań naukowych. Prof. Zofia Wańkowicz przedstawiła zakres wiedzy, jaką powinien uzyskać doktorant, w kontekście wytycznych rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie spodziewanych efektów kształcenia na studiach doktoranckich i opartego na nim programu SD WIM. Prof. Włodzimierz Baranowski ukazał studia doktoranckie jako pole do zdobywania nowych umiejętności naukowych, takich jak korzystanie z obiektywnych ¼ródeł informacji czy krytycznego rozstrzygania problemów, doboru metod, konstruowania narzędzi badawczych oraz opracowania i prezentacji wyników, a także ubiegania się o finansowanie badań.Studia Doktoranckie zgodnie z Krajowymi Ramami Kwalifikacji to najwyższy poziom nauczania - szczegółowe informacje na temat kompetencji, jakie powinny studia doktoranckie wpajać, opisała w swojej prezentacji dr hab. n. med. Joanna Wierzbowska.
Jutrzejszy dzień będzie równie interesujący: zagadnienia komercjalizacji badań naukowych to nowe wyzwanie Instytutu; tematykę przybliżą goście - wykładowcy z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Zostanie również przeprowadzona sesja sprawozdawcza uczestników IV roku Studiów Doktoranckich WIM.
Serdecznie zapraszam do udziału w kolejnych dniach „Tygodnia Nauki i Edukacji”.
Zastępca Dyrektora WIM ds. Nauki
/-/ Płk dr hab. n. med. Andrzej Chciałowski
Program III edycji spotkań „Tydzień Nauki i Edukacji”
Plakat
Warsztaty szkoleniowe z obsługi elektronicznej bazy danych dostępnej w Bibliotece Naukowej Web of Science , prowadzone będzie przez przedstawiciela Thomson Reuters, w grupach 8-10 osobowych, w Sali wideokonferencyjno-szkoleniowej, III p. w dniu 28 marca br.(piątek w godz. 8-11.00.
Są jeszcze wolne miejsca na szkolenie na godz. 8.00 zgłoszenia online
Fot. aut. Andrzej Mikiel