Dzień czwarty "Tygodnia Nauki i Edukacji" w WIM
Niezmiernie miło było nam dziś gościć w Wojskowym Instytucie Medycznym specjalistów z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, którzy w ramach "Tygodnia Nauki i Edukacji" przybliżyli słuchaczom tematykę komercjalizacji wyników badań naukowych jako siły napędowej innowacyjności w placówkach naukowych.
Pan Krzysztof £aba, kierownik Działu Realizacji Projektów na Rzecz Bezpieczeństwa i Obronności Państwa, przedstawił miejsce i wymiar projektów i badań z zakresu bezpieczeństwa i obronności w strukturze systemu finansowania badań naukowych w Polsce (plany budżetowe NCBR na lata 2014-2016). Wśród wymienionych priorytetowych obszarów badań wskazał prace z zakresu innowacyjności. Głównym beneficjentem ma być MON, w szczególności strategiczne prace badawczo-rozwojowe z zakresu obronności, z naciskiem na skuteczność zastosowań wyników badań, jak również możliwość ich współfinansowania przez podmioty wykonujące.
Projekt BRIdge Mentor, funkcjonujący w ścisłej współpracy z NCBR, przedstawiony został przez P. Pawła Bochniarza. Omawiając zagadnienie komercjalizacji w praktyce, Wykładowca poruszył zagadnienia dostępności środków i efektywności ich wykorzystania, możliwości transferu wiedzy do gospodarki. Wyjaśnione zostały zagadnienia komercjalizacji z pozycji korzyści, jakie ona przynosi, tj.: pozyskanie środków na badania i rozwój kariery naukowej; uzyskanie praw majątkowych do wynalazków; sprawdzenie w praktyce możliwości zastosowania wyników badań; rozwój sieci kontaktów z partnerami biznesowymi; reputacja i prestiż w środowisku naukowym jak i biznesowym. Przedstawione zostały modele komercjalizacji, ich wady i zalety oraz możliwości ich dostosowania do potrzeb jednostki badawczej nawiązującej współpracę z partnerem biznesowym.
Sposoby zarządzania własnością intelektualną poprzez patentowanie przedstawiła P. Jolanta Wudarczyk-Czapczuk z Sekcji Komercjalizacji Wyników Badań NCBR. Przedstawiła definicję wynalazku oraz przeszkody w procesie ubiegania się o regionalną i międzynarodową ochronę patentową. Wsparcie finansowe i merytoryczne w radzeniu sobie z tymi przeszkodami daje możliwość uczestnictwa w programie Patent Plus w ramach konkursów NCBR. Jako szczególnie istotny aspekt tego zagadnienia została przedstawiona konieczność analizy zasadności ekonomicznej objęcia wynalazku procedurą patentową, a więc komercjalizacją efektów badań naukowych, ich zastosowaniem w gospodarce lub innego praktycznego zastosowania.
Poruszana tematyka, niezwykle aktualna i znacząca dla dalszego funkcjonowania Instytutu stała się przedmiotem interesującej dyskusji pomiędzy wykładowcami a licznie zgromadzoną publicznością, poprowadzonej przez moderatorów sesji, Dyrektora WIM, gen. bryg. dr. hab. n. med. Grzegorza Gieleraka oraz Zastępcę Dyrektora - Komendanta płk. dr. n. med. Janusza Hałkę.
Zwieńczeniem czwartego dnia "Tygodnia" była sesja sprawozdawcza uczestników IV roku Studiów Doktoranckich WIM.
Przed nami ostatni dzień "Tygodnia Nauki i Edukacji", który przyniesie rozwinięcie poruszanej dziś tematyki, w zakresie innowacyjności jako ¼ródła przewagi konkurencyjnej instytucji naukowo-badawczych. Zaproszeni eksperci przedstawią zasady komercjalizacji własności intelektualnej, m.in. realizowanej poprzez tworzenie spółek celowych.
Serdecznie zapraszam do udziału w ostatnim dniu „Tygodnia Nauki i Edukacji”.
Zastępca Dyrektora WIM ds. Nauki
/-/ Płk dr hab. n. med. Andrzej Chciałowski
Program III edycji spotkań „Tydzień Nauki i Edukacji”
Plakat
Warsztaty szkoleniowe z obsługi elektronicznej bazy danych dostępnej w Bibliotece Naukowej Web of Science, prowadzone będzie przez przedstawiciela Thomson Reuters, w grupach 8-10 osobowych, w Sali wideokonferencyjno-szkoleniowej, III p. w dniu 28 marca br.(piątek w godz. 8-11.00.
Są jeszcze wolne miejsca na szkolenie na godz. 8.00 zgłoszenia online
Fot.: aut. Andrzej Mikiel