Dzień piąty "Tygodnia Nauki i Edukacji" w WIM
"Tydzień Nauki i Edukacji w WIM" zakończyliśmy zagłębiając się w problemy związane z komercjalizacją badań naukowych oraz ściśle z nią powiązaną tematyką ochrony własności intelektualnej.Ostatnią sesję wypełniło szkolenie, w którym uczestniczyli nie tylko pracownicy Wojskowego Instytutu Medycznego. Szkolenie odbyło się w ramach Programu SPIN-TECH Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, będącego programem wsparcia działalności operacyjnej spółek celowych.
Pierwszym wykładowcą była P. Karolina Dzwonek, Ekspert ds. Technologii Biomedycznych, pracownik WUM. Aktywnie współpracuje ze specjalistami z zakresu transferu technologii nie tylko lokalnie, ale również z ośrodkami w Belgii i Stanach Zjednoczonych, również z firmami biotechnologicznymi i farmaceutycznymi oraz biurem rzeczników patentowych. W swojej prezentacji nt. Innowacyjność jako ¼ródło przewagi konkurencyjnej instytutów badawczych - czynniki decydujące o sukcesie przybliżyła praktyczną stronę funkcjonowania ośrodków transferu technologii (TTO) w strukturze organizacyjnej instytucji, omówiła czynniki decydujące o sukcesie procesu transferu wiedzy. Podkreśliła znaczenie współpracy przedsiębiorstw z jednostkami naukowymi, wynikające ze strategii Unii Europejskiej, promującej model gospodarki opartej na wiedzy. Słuchacze mieli możność poznania uwarunkowań do efektywnego przeprowadzenia procedury patentowej (PCT) i rodzajów aktywności naukowej kwalifikujących się do objęcia ochroną własności intelektualnej.
Drugi wykładowca - Pan Paweł Nowicki, jest zawodowo związany z Instytutem Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN, gdzie rozwija transfer technologii i współpracę z przemysłem. Specjalizuje się w optymalizacji procesowej, operacyjnej i finansowej przedsięwzięć komercjalizujących wyniki projektów badawczych. Jest współzałożycielem i członkiem zarządu SimpliCardiac Sp. z o.o. - firmy typu spin-off komercjalizującej technologie medyczne z obszaru kardiologii. W wykładzie Spółka celowa – zasady komercjalizacji własności intelektualnej w instytutach badawczych zajął się praktyczną sferą tworzenia spółek celowych jako środka komercjalizacji własności intelektualnej. Mówił o zastosowaniach transferu technologii w procesie przejścia z cyklu badań poznawczych do cyklu innowacji. Pokreślił również rolę ochrony własności intelektualnej jako elementu niezbędnego dla bezpiecznego i skutecznego zainicjowania procesu transferu wiedzy do biznesu. Przedstawił model współpracy jednostki naukowej ze spółką celową, która pośredniczy w kontaktach między jednostką naukową a przedsiębiorstwami zainteresowanymi wynikami prowadzonych w jednostce badań, oraz udział w procesie komercjalizacji spółek typu spin-off, spin-out. Podkreślił, że komercjalizacja - dla naukowca - to przede wszystkim pasja budowania wartości.
Zastępca Dyrektora WIM ds. Nauki
/-/ Płk dr hab. n. med. Andrzej Chciałowski
Fot. : aut. Andrzej Kosater i Andrzej Mikiel