Dzień pierwszy "Tygodnia Nauki i Edukacji"
|
IV edycja „Tygodnia Nauki i Edukacji" w Wojskowym Instytucie Medycznym ruszyła. Tydzień spotkań naukowych otworzył Zastępca Dyrektora ds. Nauki płk dr hab. n. med. Andrzej Chciałowski omawiając tematykę poprzednich edycji Tygodnia oraz przedstawiając zarys celu tegorocznych spotkań.
Sesja pierwsza rozpoczęła się wykładem „Badania podstawowe esencją nauki” dr Laury Bandury-Morgan z Narodowego Centrum Nauki w Krakowie, która omówiła zmiany w regulacjach związanych z kosztami kwalifikowanymi, m.in. wynagrodzeń w ramach projektów, zmiany w sposobie oceniania wniosków oraz najczęstsze błędy popełniane przez wnioskodawców.
Dyrektor WIM, gen. bryg. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak – w wykładzie „Szpital – biznes po prostu. Społeczna odpowiedzialność podmiotu leczniczego a realia prawne, ekonomiczne i rynkowe w Polsce” mówił o instytucie badawczym jako podmiocie funkcjonującym na bazie strategii, budowanej w oparciu o wiele czynników, takich jak trendy dla ochrony zdrowia, presja kosztowa, wymagania rynku i trendy w polityce państwa, wykorzystanie nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania danymi, zgodność z prawem i dobrymi praktykami.Umiejętne wykorzystanie zasobów finansowych, osobowych i infrastrukturalnych gwarantuje osiągnięcie od pomysłu, poprzez strategię do osiągnięcia celu przewagi konkurencyjnej. Według laureata Nagrody Nobla - Miltona Friedmana - „Społeczną odpowiedzialnością firmy jest maksymalizacja zysków” - to myśl gwarantująca firmie sens istnienia i przetrwanie.
Dr Andrzej Kuśmierz z Akademii Leona Koźmińskiego, w wykładzie „Wiedza i praktyka – klucz do sukcesu w biznesie” przedstawił tematykę biznesu w nauce widzianego od strony działania interdyscyplinarnych zespołów badawczych, szukania pomysłów i współpracy, owocującej innowacyjnymi rozwiązaniami.
W tematykę sesji drugiej uczestników wprowadziła prelekcja dr n. med. Aleksandry Rymarz „Zastosowanie metod heurystycznych w twórczym rozwiązywaniu problemów badawczych”, która przedstawiła rys historyczny powstawania metody (od Sokratesa po Gordona), podstawy metody (praca zespołów interdyscyplinarnych, złożonych z osób o różnych doświadczeniach i sposobie myślenia) oraz cel – możliwość powstawania nowatorskich rozwiązań w wyniku pracy zespołu. Ściśle o synektyce Gordona mówiła psycholog dr Renata Piusińska-Macoch – od etymologii i definicji terminu po metodykę – w synektyce, dzięki łączeniu nie powiązanych semantycznie elementów techniką metaforycznego myślenia, powstaje nowa wartość twórcza, w założeniu generująca perspektywy o dużej użyteczności.
Użyteczność metody została zobrazowana w relacjach moderatorów i uczestników konferencji MedTechCamp 2015 – poprzez pozytywne jak i krytyczne głosy w dyskusji i wyciągnięcie wniosków.
Warsztaty „Projekty badawcze w ramach NCN” były okazją do uzyskania informacji bezpośrednio od pracownika NCN. Uczestnicy skonfrontowali doświadczenia i problemy z jakimi spotykają się przy aplikowaniu w konkursach organizowanych przez NCN oraz realizacji i rozliczaniu projektów z doświadczeniami przedstawicielki zespołu ekspertów oceniających wnioski pod kątem formalnym i znającej realia ocen merytorycznych.
Tematyka kolejnych dwóch dni dotyczy kwestii nawiązywania współpracy interdyscyplinarnej, Horyzont 2020 - nowych szans pozyskania finansowania na badania naukowe, a także tematom związanym z: utworem jako dobrem intelektualnym, twórcą i komercjalizacją wiedzy. Wykładowcy przedstawią najistotniejsze kwestie kładąc nacisk na patenty oraz problematykę spółek celowych zakładanych przez instytucje naukowe lub bezpośrednio pracowników/twórców dóbr intelektualnych.
Serdecznie zapraszam pracowników naukowych WIM oraz wszystkich, którzy są zainteresowani rozwojem naukowym naszej Instytucji.
Zastępca Dyrektora WIM ds. Nauki
/-/ Płk dr hab. n. med. Andrzej Chciałowski
Fot. Andrzej Kosater, Andrzej Mikiel
Komitet Programowy IV Edycji „Tygodnia Nauki i Edukacji": płk dr hab. n. med. Andrzej Chciałowski, mgr Dorota Połeć, mgr Danuta Augustynowicz
Program IV edycji „Tygodnia Nauki i Edukacji”
Plakat aut. Małgorzata Kowańska
Więcej informacji o warsztatach i szkoleniach podczas Tygodnia Nauki i Edukacji https://wimcon.wim.mil.pl/TNiE/
Wydarzenia towarzyszące:
- bezpłatne warsztaty szkoleniowe z obsługi naukowych baz danych dostępnych na serwerze WIM
- kiermasz książek - możliwość zakupu publikacji naukowych
Miejsce:
Sesje naukowe: Sala Dydaktyczna im. płk. prof. Stanisława Pokrzywnickiego, II p
Warsztaty: Sala Wideokonferencyjno-Szkoleniowa, III p.
Kiermasz książek: Biblioteka Naukowa, IV p., codziennie w godz. 9.00-14.00
Są jeszcze wolne miejsca na szkolenia: REJESTRACJA na stronie: https://wimcon.wim.mil.pl/TNiE/
1. EBSCOhost - 24 marca br.(wtorek) w godz. 8-11.00
2. ClinicalKey – 25 marca br.(środa) w godz. 8-11.00
3. IBUK Libra – 26 marca br.(czwartek) w godz. 8-11.00
4.„Środowisko Analiz Medycznych" a system medyczny CliniNET 27 marca br.(piątek) w godz. 8.00 -10.15
Szkolenia prowadzone będą przez przedstawicieli wydawnictw: p. Daniela Piera i trenera Piotra Zabrockiego, p. Michała Krupę, p. Piotra Kołacza oraz Szefa Oddziału Teleinformatyki WIM, płk. dr. inż. Piotra Murawskiego, w grupach 8-10 osobowych, w Sali wideokonferencyjno-szkoleniowej, III p
Kontakt: Sekcja Strategii i Rozwoju Badań Naukowych: nauka@wim.mil.pl; tel./fax 26 1816705; Biblioteka Naukowa: medbn@wim.mil.pl; tel./fax 26 1816703