Dzień drugi "Tygodnia Nauki i Edukacji"
|
Drugi dzień Tygodnia Nauki i Edukacji rozpoczął się Sesją III. „Umiędzynarodowienie badań naukowych”, której moderatorem był płk. dr hab. n. med. Andrzej Chciałowski.
Gen. bryg. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak w „Zespoły interdyscyplinarne w badaniach naukowych – doświadczenia WIM, możliwe obszary współpracy i przykłady dobrych praktyk” omówił procesy związanie z powstawaniem innowacji, modele i motywacje inicjowania działalności naukowej poprzez dostrzeganie nowych obszarów i możliwości nauki w kontekście potrzeb użytkownika, ilustrując te procesy modelem działania stosowanym przez organizację DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) w zestawieniu ze zmianami organizacyjnymi w WIM i funkcjonowaniem systemu Autokre@tywność jako platformy wymiany informacji i pomysłów.
Prezentacja mgr Ariadny Bednarz „PR Horyzont 2020 - wyzwania i szanse dla polskiej nauki. Wsparcie w zakresie aplikowania naukowców WIM” dotyczyła ogólnych założeń Programu Ramowego, priorytetowych obszarów i podstawowych warunków aplikowania oraz błędów najczęściej popełnianych przez wnioskodawców. Wspomniała również o możliwości rejestracji pracowników naukowych WIM w bazie ekspertów Komisji Europejskiej.
Dr hab. n. med. Artur Badyda i dr n. med. Piotr Dąbrowiecki podzielili się wiedzą praktyczną wynikającą z udziału w aplikowaniu o środki europejskie w konkursie PR H2020 – przedstawili opis projektu, cele, metodykę i główne założenia badawcze pod kątem kolejnych elementów szczegółowej oceny (doskonałość, wpływ, jakość i skuteczność realizacji). Dokonali zidentyfikowania trudności i problemów w procesie przygotowania wniosku i pozyskaniu finansowania.
„Jak zarabiać na nauce?” – prezentacja Tomasza Ponińskiego z BTM Innovations była odpowiedzią na pytanie czym jest komercjalizacja, rozumiana nie tylko jako udostępnianie wyników badań w celu uzyskania korzyści finansowych, ale też ich upowszechnienie. Opisał kolejne etapy i uczestników procesu transferu technologii z jednostki na rynek, zwracając uwagę na przeciwstawne wyobrażenia o przebiegu procesu obu stron i czynniki udanej współpracy w tym zakresie. Skupił się również na warunkach sukcesu, opartych na gotowości do ponoszenia ryzyka (współpraca publicznych finansów z prywatnymi), nastawieniu na wdrożenie wyników i dbałości o kompetencje, zarówno naukowe, ale też w zakresie nawiązywania kontaktów.
Dr Jacek Kuciński w wykładzie „Rola spółki celowej w nauce i biznesie” – przybliżył temat innowacji w nauce jako koniecznym warunku posiadania konkurencyjnej oferty dla biznesu - oraz relacjach nauka-spółka-przemysł. Wskazał sposoby pozyskiwania i wdrażania innowacji.
Zaprosił również do współpracy z PANWIM Technologie, spółką celową powołaną w celu ułatwienia naukowcom czynnego udziału w powyższych procesach.
W dyskusji udział wzięli moderatorzy sesji – płk prof. dr hab. n. med. Marek Rękas i dr n. med. Wojciech Witkowski oraz prelegenci i mgr Danuta Augustynowicz.
Jutro zaprezentujemy temat związanym z: utworem jako dobrem intelektualnym, oraz prawami przysługującymi twórcom. Wykładowcy przedstawią najistotniejsze kwestie kładąc nacisk na patenty oraz ochronę dóbr intelektualnych.
Zaproszeni goście: rzecznicy patentowi: Anna Bełz, Magdalena Wolska; ekspert z BTM Innovations Wojciech Sława Darkiewicz. Regulamin zarządzania prawami autorskimi i prawami pokrewnymi oraz prawami własności przemysłowej oraz zasad komercjalizacji wyników badań naukowych i prac rozwojowych w Wojskowym Instytucie Medycznym przedstawi mgr Danuta Augustynowicz.Moderatorem sesji będzie dr hab. n. med. Renata Duchnowska.
Serdecznie zapraszam wszystkich twórców zainteresowanych ochroną swoich dóbr intelektualnych do udziału w spotkaniu, które będzie doskonałą okazją do zadawania pytań ekspertom.
Zastępca Dyrektora WIM ds. Nauki
/-/ Płk dr hab. n. med. Andrzej Chciałowski
Fot. Andrzej Kosater, Andrzej Mikiel
Komitet Programowy IV Edycji „Tygodnia Nauki i Edukacji": płk dr hab. n. med. Andrzej Chciałowski, mgr Dorota Połeć, mgr Danuta Augustynowicz
Program IV edycji „Tygodnia Nauki i Edukacji”
Plakat aut. Małgorzata Kowańska
Więcej informacji o warsztatach i szkoleniach podczas Tygodnia Nauki i Edukacji https://wimcon.wim.mil.pl/TNiE/
Wydarzenia towarzyszące:
- bezpłatne warsztaty szkoleniowe z obsługi naukowych baz danych dostępnych na serwerze WIM
- kiermasz książek - możliwość zakupu publikacji naukowych
Miejsce:
Sesje naukowe: Sala Dydaktyczna im. płk. prof. Stanisława Pokrzywnickiego, II p
Warsztaty: Sala Wideokonferencyjno-Szkoleniowa, III p.
Kiermasz książek: Biblioteka Naukowa, IV p., codziennie w godz. 9.00-14.00
Są jeszcze wolne miejsca na szkolenia: REJESTRACJA na stronie: https://wimcon.wim.mil.pl/TNiE/
1.ClinicalKey – 25 marca br.(środa) w godz. 8-11.00
2. IBUK Libra – 26 marca br.(czwartek) w godz. 8-11.00
3.„Środowisko Analiz Medycznych" a system medyczny CliniNET 27 marca br.(piątek) w godz. 8.00 -10.15
Szkolenia prowadzone będą przez przedstawicieli wydawnictw: p. Daniela Piera i trenera Piotra Zabrockiego, p. Michała Krupę, p. Piotra Kołacza oraz Szefa Oddziału Teleinformatyki WIM, płk. dr. inż. Piotra Murawskiego, w grupach 8-10 osobowych, w Sali wideokonferencyjno-szkoleniowej, III p
Kontakt: Sekcja Strategii i Rozwoju Badań Naukowych: nauka@wim.mil.pl; tel./fax 26 1816705; Biblioteka Naukowa: medbn@wim.mil.pl; tel./fax 26 1816703