Dzień czwarty V edycji "Tygodnia Nauki i Edukacji"
|
Dzisiejszy dzień, czwarty w tegorocznej edycji „Tygodnia Nauki i Edukacji" w Wojskowym Instytucie Medycznym tradycyjnie oddany został w ręce specjalistów z zakresu kształcenia lekarzy, pielęgniarek i położnych oraz działalności studenckich kół naukowych, a także postępowaniu w stanach zagrożenia życia, na przykładzie wybranych specjalności.
W sesji VII mieliśmy przyjemność gościć Zastępcę Szefa Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia, płk. dr. n. med. Stefana Antosiewicza, przez wiele lat związanego z naszym Instytutem jako szef zespołu zajmującego się organizacją kształcenia i doskonalenia kadr medycznych. W wygłoszonym dziś wykładzie przedstawił temat kształcenia i dokształcania zawodowego lekarzy, w kontekście wymogów, jakie nakłada na nich współczesna struktura służby zdrowia, przy czym podstawowym motorem działania powinna być chęć rozwijania własnych możliwości. W podsumowaniu stwierdził, że „Zawód lekarza w szczególny sposób wiąże się z zasadą long life learning” – ograniczahjąc biurokrację przy zachowaniu wysokich standardów kształcenia i ewolucyjnym jego rozwoju. Niuanse rozwoju zawodowego swoich podopiecznych przedstawiła mgr Aleksandra Wojtak, Kierownik Wydziału Kształcenia Pielęgniarek i Położnych. Następnie dr Grzegorz Suwalski, opiekun Kardiochirurgicznego Studenckiego Koła Naukowego z sekcją kardioanestezji, wspólnie z Jakubem Mrozem, lekarzem rezydentem, przedstawili możliwości, jakie stwarza aktywne członkostwo w przyklinicznym kole naukowym w ścieżce rozwoju zawodowego i naukowego przyszłego lekarza.
Sesja VIII Tygodnia tematycznie objęła postępy w leczeniu stanów zagrożenia życia: dr n. med. Przemysław Witek - specjalista chorób wewnętrznych, endokrynologii i diabetologii – przedstawił temat hiponatremii; dr hab. n. med. Bożena Pietrzak – specjalista chorób wewnętrznych, nefrolog, diabetolog – wykład Nerki w stanach zagrożenia życia: kiedy sprawcą a kiedy ofiarą? autorstwa prof. dr hab. n. med. Zofii Wańkowicz; dr n. med. Wojciech Wąsek - adiunkt, specjalista chorób wewnętrznych i kardiologii – najnowsze trendy w kardiologii interwencyjnej.
Jutro spotykamy się z naukową młodzieżą naszego Instytutu. W sesji IX laureatki Programu TransFormation.doc, mgr Zofia Bielecka młodszy asystent w Klinice Onkologii - Laboratorium Onkologii Molekularnej WIM i dr Malwina Roszkowska-Chojecka, pracownik naukowy Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego PAN, poprowadzą w ramach Programu Szkolenie Przedsiębiorczość oraz umiejętności miękkie niezbędne do współpracy z gospodarką: komunikacja i umiejętności interpersonalne, zarządzanie projektami badawczymi, zachęcanie do współpracy międzynarodowej, mające zgodnie z tematem sesji na celu „Wsparcie systemu zarządzania badaniami naukowymi i ich wynikami”.
Tydzień zakończy Sesja X. - Sesja sprawozdawcza „Quo Vadis Doctore?”, podczas której uczestnicy IV roku Studiów Doktoranckich WIM zaprezentują wyniki swoich badań naukowych.
Serdecznie zapraszamy pracowników naukowych WIM i wszystkich, którzy są zainteresowani zarówno własnym rozwojem naukowym, jak i rozwojem naszej Instytucji.
Miejsce
Sesje naukowe odbywają się w Sali Dydaktycznej im. płk. prof. Stanisława Pokrzywnickiego, II p. od godz. 11.00 (poniedziałek, wtorek, środa), od godz. 10.00 (czwartek, piątek)
Szkolenia z obsługi elektronicznych baz danych dostępnych na serwerze WIM prowadzone będą w Sali wideokonferencyjnej na III p. w budynku żywieniowym we wtorek 8.00-11.00, w środę, czwartek, piątek 8.00-10.00.
Kiermasz zagranicznych książek medycznych: Biblioteka Naukowa, IV p. w godz. 10.00-14.00
Szczegółowe informacje o wydarzeniu, w tym program, rejestracja na poszczególne warsztaty i sesje zapewnia Zintegrowany System Obsługi Wydarzeń „WIM-CON” (wimcon.wim.mil.pl). System daje również możliwość podzielenia się uwagami na temat prezentowanych zagadnień i zadawania pytań wykładowcom.
Informujemy, że są jeszcze wolne miejsca na bezpłatne warsztaty szkoleniowe z obsługi bazy czasopism elektronicznych w ramach Konsorcjum Lippincott, Williams & Wilkins (75 tytułów czasopism dostępnych z platformy Ovid ) w sieci WIM.
Szkolenie odbywa się w ramach V edycji „Tygodnia Nauki i Edukacji”, w dniu 11.03.2016 r.
REJESTRACJA na stronie: https://wimcon.wim.mil.pl/tnie2016/
Polskie Konsorcjum LWW – 11 marca br.(piątek) w godz. 8.00 -10.00
Adres strony V edycji Tygodnia Nauki i Edukacji w WIM: https://wimcon.wim.mil.pl/tnie2016/
Oprac. Aleksandra Karolak
Fot. Andrzek Kosater