Medycyna w Mundurze
Jak szkolą się medycy przed wyjazdem do Afganistanu? ZOBACZ FILM
Na wniosek Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych RP specjaliści z Wojskowego Instytutu Medycznego przeprowadzili w marcu dwutygodniowy kurs dla personelu medycznego przygotowującego się do wyjazdu na misję do Afganistanu.
Dzięki ekipie Combat Camery Dowództwa Operacyjnego możemy Wam pokazać film ze szkolenia w Wojskowym Instytucie Medycznym oraz pokazać namiastkę tego, co kursantów czeka w Afganistanie.
- Szkolenie obejmowało zarówno część teoretyczną, jak i praktyczną. Zależało nam na tym, aby wiedzę przekazywały osoby mające duże oraz aktualne doświadczenie z działania w dynamicznie zmieniającej się sytuacji w Afganistanie. Mamy bowiem lekarzy i ratowników medycznych, którzy w misjach spędzili ponad dwa lata – mówi płk dr n. med. Stefan Antosiewicz komendant Centrum Kształcenia Podyplomowego WIM, które wraz z Zakładem Medycyny Pola Walki WIM zorganizowało szkolenie.
Tematykę modułu praktycznego oparto o standardy ATLS (Advanced Trauma Life Support) oraz TCCC (Tactical Combat Casualty Care). Zajęcia przeprowadzane były z wykorzystaniem fantomów i tkanek zwierzęcych. Kursanci odbyli także dyżury medyczne w wybranych klinikach i w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym.
- Dwie sesje wykładowe były dosyć nietypowe. Prowadzący je płk prof. Krzysztof Korzeniewski oraz kpt. dr n. med. Przemysław Guła znajdowali się w naszym szpitalu w bazie Ghazni. Wykład, a następnie serię pytań i odpowiedzi prowadzono dzięki łączom, które zwykle wykorzystujemy do konsultacji medycznych między lekarzami ze szpitala w PKW Afganistan a WIM. Te sześć godzin połączenia ze szpitalem w Ghazni to dla kursantów nie tylko ciekawostka, ale też możliwość osobistego poznania możliwości technicznych, jakimi dysponuje kontyngent – kontynuuje płk Antosiewicz.
W czasie części teoretycznej zapoznano uczestników z doktryną medyczną Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz organizacją zabezpieczenia medycznego w warunkach operacji afgańskiej. Uczestnicy poznali także sposoby działania w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia, charakterystyczne dla PKW Afganistan. Najnowszymi doświadczenia w tym zakresie podzielił się ppłk dr n. med. Robert Brzozowski – szef Zakładu Medycyny Pola Walki i jednocześnie kierownik merytoryczny kursu, który dosłownie na trzy dni przed jego rozpoczęciem wrócił z Ghazni. W Afganistanie łączył funkcję chirurga i szefa służby zdrowia PKW.
Kurs odbywał się od 11 do 22 marca. Brało w nim udział pięciu ratowników medycznych, dwie pielęgniarki, farmaceuta oraz lekarz.
Było to drugie takie szkolenie w WIM. Poprzednie przeprowadzono we wrześniu 2012 r.
Tego typu przedsięwzięcia podejmowane w Wojskowym Instytucie Medycznym stanowią nową jakość dydaktyczną w wojskowej służbie zdrowia. Mogą się one odbywać dzięki bardzo dobrej współpracy pomiędzy Dowództwem Operacyjnym SZ RP a WIM. Decyzją Dowództwa Operacyjnego od poprzedniej - XII zmiany PKW Afganistan – cywilny personel medyczny wysyłany na misję ma wcześniej ukończyć specjalistyczny kurs w Instytucie.
Dziękujemy ekipie Combat Camery: st. chor. Waldemarowi Młynarczykowi, który materiał nakręcił i zmontował oraz chor. Sebastianowi Kinasiewiczowi za zdjęcia.