Medycyna w Mundurze
Doświadczenia Wojskowego Instytutu Medycznego na największym kongresie medycyny katastrof
W dniach 28-31 maja w Manchesterze odbył się 18. Kongres WDEM (World Association of Emergency and Disaster Medicine). Jest on cyklicznym, odbywającym się co dwa lata, największym spotkaniem naukowym, dotyczącym medycyny katastrof, działań ratowniczych i humanitarnych, a także organizacji systemów ratownictwa medycznego. W zjeździe brało udział ponad 600 uczestników reprezentujących wszystkie kontynenty. Przedstawicielem Wojskowego Instytutu Medycznego był dr Przemysław Guła.
W tym roku głównymi tematami zjazdu była organizacja systemów ratownictwa przedszpitalnego, w szczególności w krajach rozwijających się, zagadnienia bezpieczeństwa imprez masowych oraz współpraca cywilno-wojskowa.
W czasie 18. WCDEM dr n med. Przemysław Guła przedstawił trzy wystąpienia przygotowane w WIM:
* „Obrażenia ciała na skutek użycia IED –analiza doświadczeń polskiego szpitala polowego w Ghazni” autorstwa Przemysława Guły, Roberta Brzozowskiego i Waldemara Machały (Szpital im. WAM w Łodzi).
* „Jak przygotować Szpitalny Oddział Ratunkowy na wypadek zdarzenia masowego – czy doświadczenia wojenne mogą okazać się przydatne?” autorstwa Przemysława Guły, Krzysztofa Karwana i Roberta Brzozowskiego.
* „Wypadki kolejowe w Polsce, analiza przypadków i wnioski” autorstwa Przemysława Guły i Ignacego Baumberga (Szpital im. WAM w Łodzi).
Przedstawiciel Instytutu – jest to dla WIM szczególnie prestiżowe - przewodniczył jednej z głównych sesji Kongresu, poświęconej współpracy cywilno-wojskowej.
Zjazd był także okazją do nawiązania licznych kontaktów naukowych i wymiany poglądów, między innymi z przedstawicielami Wojskowego Instytutu Medycyny w Goeteborgu oraz Instytutu Medycyny Konfliktów i działań Humanitarnych w Manchesterze. Instytucje te zadeklarowały chęć dalszej współpracy i korzystania z doświadczeń WIM, w szczególności dotyczących wniosków z działań Wojska Polskiego prowadzonych w czasie misji afgańskiej.