Medycyna w Mundurze
Kurs "Medycyna i chirurgia pola walki"
W dniach 3-5 lipca br., w Wojskowym Instytucie Medycznym, odbył się kurs „Medycyna i Chirurgia Pola Walki” dla lekarzy i pielęgniarek przygotowujących się do wyjazdu na XIV zmianę misji PKW Afganistan. Zabezpieczenie medyczne zmiany organizuje I Wojskowy Szpital Polowy w Bydgoszczy. Realizatorami kursu były: Centrum Kształcenia Podyplomowego oraz Zakład Medycyny Pola Walki WIM.
Program szkolenie obejmował wykłady, ćwiczenia praktyczne oraz zajęcia kliniczne.
W części wykładowej omówiono wybrane problemy kliniczne, ze szczególnym uwzględnieniem urazów i chorób najczęściej występujących w warunkach misji afgańskiej (w tym zaburzeń psychicznych), postępowanie w zdarzeniach masowych oraz zasady ewakuacji medycznej.
Na część praktyczną składały się sytuacje symulowane z wykorzystaniem fantomów ALS. Podczas tych zajęć uczestnicy kursu mogli sprawdzić umiejętność współpracy zespołowej i wykorzystanie wiedzy teoretycznej w praktyce.
W czasie zajęć klinicznych uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z pracą Centrum Urazowego WIM.
Szkolenie było prowadzone przez doświadczoną kadrę naukowo-dydaktyczną WIM, w większości uczestników misji poza granicami kraju. Gościnny wykład na temat znieczulenia i leczenia przeciwbólowego w warunkach pola walki oraz postępowania w niektórych stanach zagrożenia życia wygłosił prof. dr hab. Waldemar Machała z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi – uczestnik XI/XII zmiany misji PKW.
Zajęcia zakończone zostały egzaminem testowym zaliczonym pozytywnie przez wszystkich uczestników kursu.
W czwartek – 04.07.2013r. kurs wizytował gen. dyw. Marek Tomaszycki – Dowódca Operacyjny SZ, któremu towarzyszył gen. bryg. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak – Dyrektor WIM oraz płk lek. Piotr Dzięgielewski – Szef IWSZdr. Dowódca Operacyjny SZ podzielił się z uczestnikami kursu uwagami dotyczącymi funkcjonowania zabezpieczenia medycznego PKW Afganistan. Podkreślił szczególną rolę kadr medycznych w zapewnieniu bezpieczeństwa zdrowotnego żołnierzy PKW. Zwrócił też uwagę na specyfikę zadań XIV Zmiany PKW, które będą tym trudniejsze, że związane ze stopniową redukcją i zakończeniem misji. Wyraził zadowolenie z faktu, iż w programie kursu znalazły się nie tylko wykłady, ale także zajęcia praktyczne, których poziom ocenił szczególnie wysoko.
Dyrektor WIM zwracał uwagę na konieczność optymalnego wykorzystania doświadczeń płynących z udziału w misji afgańskiej w szkoleniu kadr medycznych i przełożenia ich na standardy nauczania.
Uczestnicy wyrazili zadowolenie z poziomu merytorycznego kursu (średnia ocen: 5,8). Poza wymiarem szkoleniowym szkolenie było okazją do bliższego poznania się personelu medycznego, który będzie zabezpieczał zdrowie naszych żołnierzy w Afganistanie.
Życzymy im powodzenia! Oby mieli jak najmniej pracy!
Foto: aut. ppłk lek. Piotr Kucharczyk