Medycyna w Mundurze
WIM uhonorowany przez odznaczonych Virtuti Militari
Wojskowy Instytut Medyczny znalazł się w elitarnym gronie osób oraz instytucji wyróżnionych Odznaką Honorową Klubu Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari.
Stowarzyszenie zrzeszające weteranów II wojny światowej, odznaczonych najwyższym polskich orderem wojennym, doceniło pomoc, jakiej temu środowisku udzielają pracownicy Instytutu.
Na okolicznościowym dyplomie weterani napisali: „W podziękowaniu i w uznaniu za udzielaną opiekę medyczną oraz okazywaną patriotyczną życzliwość dla Dam i Kawalerów Orderu Virtuti Militari”.
- Jesteśmy zaszczyceni tym wyróżnieniem. W WIM leczymy większość naszych żołnierzy rannych w czasie misji wojskowych. Niektórzy z nich są kawalerami Orderu Krzyża Wojskowego. To obecnie najwyższe odznaczenie nadawane za męstwo na polu walki, współczesny odpowiednik wojennego Virtuti Militari. Jest więc oczywiste, że musimy pomagać także weteranom. Przed laty oni wykazywali swoją ponadprzeciętną odwagę w walce o Ojczyznę. W ten sposób chcemy też pokazać więzi łączące pokolenia żołnierzy, którzy dla Polski i Polaków narażali i narażają zdrowie oraz życie - mówi gen. bryg. dr hab. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM.
Order Wojenny Virtuti Militari jest najstarszym polskim odznaczeniem nadawanym za czyny chwalebne dokonywane w czasie wojny. Na jego czele stoi Kapituła, mająca siedzibę w Kancelarii Prezydenta RP. Kapituła m.in. opiniuje wnioski o nadanie lub pozbawienie Orderu.
Natomiast osoby odznaczone są zrzeszone w Klubie Kawalerów Orderu Wojennego VM.
Po zakończeniu II wojny światowej Kapituła i Klub działały na emigracji. Dopiero w 2001 r. Klub wznowił działalność w Warszawie.