Medycyna w Mundurze
Zakończył się Pierwszy Ogólnopolski Kongres Ratowników Medycznych
Ponad czterystu ludzi spotkało się na Pierwszym Ogólnopolskim Kongresie Ratowników Medycznych. Zainteresowanie udziałem przerosło najśmielsze oczekiwania organizatorów. Inicjatorem przedsięwzięcia był Społeczny Komitet Ratowników Medycznych, który o wsparcie merytoryczne poprosił Wojskowy Instytut Medyczny.
- Bardzo chętnie zgodziliśmy się na współorganizowanie Kongresu. Jego data zbiegła się z Dniem Ratownictwa Medycznego. Zamiast standardowych życzeń i miłych słów, postanowiliśmy przedstawić środowisku ratowników konkretne propozycje współpracy. Paleta wspólnych przedsięwzięć jest szeroka: od zaproszenia do publikowania w naszym naukowym czasopiśmie „Lekarz Wojskowy”, przez ofertę szkoleniową, wspólne przedsięwzięcia kierowane do środowiska, po deklarację dotyczącą organizacji następnego Kongresu. Odbędzie się on w Wojskowym Instytucie Medycznym – mówi gen. bryg. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM.
Jednym z naukowych efektów spotkania będzie specjalny numer „Lekarza Wojskowego” z artykułami dotyczącymi tematów poruszanych w Krakowie.
Kongres odbył się 11 i 12 października w Krakowie. To pierwsza tego typu impreza w Polsce, w czasie której ratownicy medyczni mieli okazję zaprezentować dorobek naukowy, doświadczenia z pracy w różnych strukturach. Najbardziej emocjonującym elementem obrad okazała się debata poświęcona nowej ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym.
- Jako ratownicy mundurowi, musimy „walczyć” o nasze zabezpieczenie prawne dla procedur ratunkowych wykonywanych w ramach Polskich Kontyngentów Wojskowych oraz pełniąc służbę w kraju. Należy pamiętać, że rozszerzenie formalne uprawnień ratownika medycznego, zawsze musi iść w parze z odpowiednim przygotowaniem procesie dydaktycznym – tłumaczy Tomasz Sanak, ratownik medyczny, który wspólnie z dr. n. med. ppłk. Robertem Brzozowskim reprezentował Zakład Medycyny Pola Walki WIM. Przedstawiciele tego Zakładu patronowali sesji „Doświadczenia wojskowe w ratownictwie medycznym”.
Patronat honorowy nad Kongresem objęli m.in.: Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Barbara Kudrycka, minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz prof. dr hab. n. med. Wojciech Nowak, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Więcej: http://www.ratownicymedyczni.com/
Fot. Grzegorz Nowak / ratowniczy.net