Medycyna w Mundurze
Sukces szkolenia dotyczącego zatruć

Seminarium odbyło się 12 grudnia 2013 r. Prowadzili je płk dr n. med. Grzegorz Kade – nefrolog i toksykolog oraz ppłk Piotr Kucharczyk - medyk ratunkowy.
Na szkolenie przybyli ratownicy medyczni pracujący w instytucjach cywilnych, jak i żołnierze, m.in. z podwarszawskiej Wesołej. Spotkanie ratowników medycznych „mundurowych” i „niemundurowych” sprzyjało wymianie poglądów i integracji środowiskowej.
- Omawialiśmy najczęściej spotykane zatrucia, w tym zatrucie lekami, środkami biologicznymi, chemicznymi. W dużej mierze bazowaliśmy na własnej praktyce z pracy w Pogotowiu Ratunkowym oraz w funkcjonującej w WIM Klinice Nefrologii ze Stacją Dializ – wyjaśnia ppłk Piotr Kucharczyk.
Zajęcia miały charakter seminaryjny. Uczestnicy dzielili się własnymi doświadczeniami z codziennej pracy w Pogotowiu Ratunkowym oraz w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych.
Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się zagadnienia związane z zatruciem pozornie bezpiecznym Paracetamolem oraz grzybami, w tym najgroźniejszym - muchomorem sromotnikowym.Ratownicy byli także zainteresowani zatruciami narkotykami. Do takich – najczęściej amfetaminą – nierzadko dochodzi w rejonie działania WIM-u.
Głównym celem zajęć było utrwalenie zasad postępowania w rozpoznawaniu i leczeniu ostrych zatruć w fazie przedszpitalnej i w oddziale ratunkowym.
W trakcie seminarium omówiono następujące zagadnienia:
* podstawowe pojęcia toksykologiczne, epidemiologia zatruć;
* ogólne zasady postępowania z pacjentem w stanie ostrego zatrucia;
* zasady dekontaminacji, metody przyspieszonej eliminacji oraz antidota;
* charakterystyka zespołów klinicznych występujących w zatruciach;
* zatrucia substancjami pochodzenia chemicznego;
* zatrucia substancjami pochodzenia biologicznego;
* zatrucia lekami;
* organizacja działań ratowniczych w przypadku zastosowania toksyn na skale masową.
Uczestnicy szkolenia otrzymali 8 punktów edukacyjnych.
- Szkolenie było pierwszym z cyklu seminariów przeznaczonych dla ratowników medycznych. Będą one służyć ciągłemu doskonaleniu zawodowemu – kończy ppłk Piotr Kucharczyk.
Seminarium było też okazją do zapoznania się przez przedstawicieli CKP WIM z rzeczywistymi potrzebami szkoleniowymi środowiska ratowników medycznych. Uczestnicy seminarium mogli je przedstawić w specjalnej ankiecie. Wnioski zostaną wykorzystane w pracach nad rozwijaniem oferty edukacyjnej WIM. Jest to tym bardziej istotne, że Instytut nie może - jak dotychczas - liczyć na wsparcie instytucji centralnej MON właściwej ds. służby zdrowia w sprawach realizacji projektów dydaktyczno-szkoleniowych.