Medycyna w Mundurze
Kursy dla ratowników medycznych w Wojskowym Instytucie Medycznym
Dlaczego na szkolenie związane z postępowaniem w urazach warto wybrać się do Wojskowego Instytutu Medycznego? Ponieważ do wysokich standardów przekazywanej wiedzy - gwarantowanej przez renomowane ośrodki kształcenia - dodajemy unikalne w skali kraju doświadczenia zdobyte w czasie zagranicznych misji wojskowych oraz z funkcjonowania największego w Polsce Centrum Urazowego.
Seminarium - dla ratowników medycznych oraz innych osób zainteresowanych - dotyczące zasad postępowania w urazach planowane jest na 29 kwietnia. Nie warto tracić czasu i zwlekać ze zgłoszeniem. Liczba miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń!
- W ostatnich latach doszło do dosyć przełomowych zmian w standardach dotyczących opieki przedszpitalnej. Spora ich część ma korzenie w medycynie militarnej. Te doświadczenia wypracowywano na wojnach. Ze względu na swą specyfikę, WIM jest miejscem, w którym wykorzystujemy synergię dwóch medycyn: cywilnej i wojskowej – tłumaczy dr n. med. Przemysław Guła, autor koncepcji kursu. To ortopeda-traumatolog, ekspert w dziedzinie medycyny katastrof, ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Uczestnik wielu zagranicznych staży i szkoleń w zakresie medycyny ratunkowej. Jako lekarz uczestniczył misjach ratowniczych, m.in. po trzęsieniach ziemi w Pakistanie, Turcji, Albanii i na Haiti. Kilkukrotnie pracował w szpitalu wojskowym w bazie Ghazni w Afganistanie.
Dr Guła poświęci sporo czasu na omówienie tematyki jak najbardziej efektywnego wykorzystania czasu w działaniach ratowniczych. - Przekażę ratownikom medycznym m.in. filozofię działania w stanach nagłej, ostrej utraty krwi. Będę mówił, jak doświadczenia przeniesione z pola walki zastosować w naszych, krajowych warunkach. Działania w warunkach wojny doskonale pokazują, jak sprawnie realizowane procedury zwiększają szanse przeżycia ofiary. Można je streścić w haśle „Ładuj poszkodowanego, jedź, ratuj w pojeździe”. To pozwala skrócić czas pobytu na miejscu zdarzenia i maksymalnie zbliżyć się do „złotej godziny”- wyjaśnia doktor.
Drugi z wykładowców, specjalista z zakresu ratownictwa medycznego, doktorant WIM Tomasz Sanak, w latach 2007 - 2011 r. był ratownikiem medycznych w czasie pierwszej, zmian, szóstej i dziewiątej zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Obecnie pracuje w Zakładzie Medycyny Pola Walki WIM. Jest instruktorem Podstawowych i Zaawansowanych Zabiegów Reanimacyjnych (cert. American Heart Association), instruktorem kursu Przedszpitalnego Postępowania z Poszkodowanym Urazowym (ang. Prehospital Trauma Life Support). Edukacją zajmuje się od 2012 r. współpracując m.in. z Instytutem Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest współautorem publikacji naukowych z zakresu Taktyczno Bojowej Opieki nad Poszkodowanym (ang. Tactical Combat Casualty Care – TC3).
- Poprowadzę zajęcia dotyczące tamowanie krwotoku zewnętrznego. Wytyczne taktyczno bojowej opieki nad poszkodowanym (TC3) mówią, że sześćdziesiąt procent tzw. zgonów do uniknięcia stanowią masywne krwotoki z kończyn. Dlatego zapewnienie zasad hemostazy miejscowej stanowi kluczowy element zabezpieczenia urazów pola walki. Ale czy masywne krwawienia to tylko środowisko taktyczne? Każdy uraz, w mniejszym lub większym stopniu, zawsze będzie powiązany ze wstrząsem krwotocznym. Zajmę się m.in. gradacją technik i produktów medycznych, które stosowane są w tamowaniu krwotoków – wyjaśnia Tomasz Sanak.
Dla cywilnych ratowników ciekawa będzie wymiana kolejnych doświadczeń. – W naszym krajowym ratownictwie medycznym jesteśmy przyzwyczajeni do wypadków komunikacyjnych. Tymczasem my w WIM możemy podzielić się wiedzą na temat obrażeń penetrujących – dodaje dr P. Guła.
Trzecim prowadzącym zajęcia będzie dr n. med. Krzysztof Karwan, specjalista medycyny ratunkowej, zajmujący się w organizacją ratunkowego leczenia chorych po urazach z obrażeniami wielonarządowymi, autor publikacji i szkoleń z tego zakresu, wykładowca CMKP, lekarz z kilkunastoletnim doświadczeniem z pracy w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych. Przed kilku laty jeden z autorów koncepcji dostosowania SOR WIM do potrzeb powstającego Mazowieckiego Centrum Urazowego – największego takiego centrum w Polsce. Obecnie zastępca kierownika SOR WIM.
- Gdy tworzyliśmy Mazowieckie Centrum Urazowe analizowaliśmy m.in. wpływ jakości opieki przedszpitalnej na wyniki leczenia w fazie szpitalnej. Myślę, że dla ratowników medycznych pracujących w karetkach czy Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym, ciekawe będzie spojrzenie na ich pracę z perspektywy ośrodka przyjmującego najciężej poszkodowanych. Przez pryzmat naszych doświadczeń chcemy pokazać, co można usprawnić – przekonuje dr Krzysztof Karwan.
Wykładowcy podkreślają, że zależy im żeby kurs nie był tylko przekazywaniem wiedzy, ale wymianą opinii. – Dla nas to bardzo ważne, aby poznać opinie ratowników medycznych. Czy zaakceptują nasz pomysł na implementację części doświadczeń wojennych w środowisku cywilnym? Czy uznają to za wzmocnienie systemu, czy może za działania, które nie wpłyną na jakość opieki nad poszkodowanymi urazowymi? Myślę, że będzie okazja aby o tym podyskutować w czasie przerw w seminarium – przekonuje Tomasz Sanak.
Tematyka kursu Postępowanie w urazach:
1. Ogólne zasady postępowania w urazach
2. Wstępna ocena i badanie urazowe.
3. Zasady postępowania we wstrząsie krwotocznym.
4. Tamowanie krwotoków z uwzględnieniem postępowania w warunkach pola walki (stazy taktyczne i opatrunki hemostatyczne).
5. Zasady ewakuacji medycznej ze szczególnym uwzględnieniem postępowania w warunkach pola walki systemu (system MEDEVAC).
6. Kwalifikacja poszkodowanych do leczenia w Centrum Urazowym
7. Postępowanie z chorym urazowym w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym.
8. Zasady działania Zespołu Urazowego.
Najbliższy termin kursu 29 kwietnia 2014 r. Szkolenie odbędzie się w Centrum Kształcenia Podyplomowego WIM.
Uwaga! Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc o zakwalifikowaniu do udziału w kursie decyduje kolejność zgłoszeń. W jednym szkoleniu może wziąć udział maksymalnie 40 osób! Minimalna liczba uczestników seminarium – 20 osób.
Dla osób zamiejscowych istnieje możliwość odpłatnego zakwaterowania w Bazie Hotelowej WIM ul. Szaserów 128 lub ul. Garwolińska 8/10. Recepcja tel. 22 681 76 33; 681 68 73, Kierownik tel. /fax 22 681 76 34
Ceny, zasady uczestnictwa, pełna informacja o ofercie szkoleniowej dla ratowników medycznych