Medycyna w Mundurze
Roboscope 2014
W Warszawie odbyło się międzynarodowe seminarium „Roboscope 2014 - Roboty do zadań specjalnych - zastosowanie, problemy i perspektywy”. W seminarium uczestniczyli dr n. med. Przemysław Guła oraz mgr Tomasz Sanak z Zakładu Medycyny Pola Walki WIM.
W czasie sesji plenarnej przedstawiciele WIM w sesji omówili temat „Zagrożenia i ratownictwo medyczne w pracach grup minersko pirotechnicznych”. Uczestniczyli także w ćwiczeniach m.in. z zakresu ewakuacji rannych z wykorzystaniem robotów oraz w warsztatach z dotyczących udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej rannemu pirotechnikowi.
Seminarium zostało zorganizowane przy współpracy Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów, Fundacji Sprzymierzeni z GROM oraz Wojskowej Akademii Technicznej. Trzydniowe spotkanie, przeprowadzone w dniach 7-10 kwietnia, było okazją do wymiany opinii między ekspertami z wielu krajów oraz do praktycznego zapoznania się z najnowszymi rozwiązaniami technicznymi prezentowanymi przez PIAP. M.in. zaprezentowano system „Proteus” dla potrzeb użytkowników cywilnych.
W wnioskach końcowych zastępca dyrektora PIAP Pan prof. Piotr Szynkarczyk wyraził potrzebę współpracy pomiędzy PIAP a WIM w dziedzinie związanej z możliwościami wykorzystania współczesnych technologii robotycznych w obszarze działań ratowniczo medycznych oraz poszukiwawczych, w szczególności na polu walki oraz w strefach zagrożonych np. skażeniami CBRN.
Autor zdjęć: PIAP