Medycyna w Mundurze
Szkolenie dla dziennikarzy z podstaw ratownictwa taktycznego
Pokażemy jak połączyć bojowe doświadczenia żołnierzy jednostki specjalnej z kompetencjami osób z Zakładu Medycyny Pola Walki WIM. Dla uczestników będzie to niezła przygoda, połączona z dawką praktycznej wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej – wyjaśnia oficer, który przez kilkanaście lat służył w jednostce GROM.
Całodniowe, poligonowe zajęcia dla przedstawicieli mediów to inauguracja współpracy, jaką Wojskowy Instytut Medyczny podjął ze środowiskiem ekskomandosów z GROM-u. Chodzi w niej o to, aby doświadczenia z pola walki przenieść do szkolenia medyków w kraju: od ratowników medycznych po lekarzy. Niektóre rozwiązania doskonale sprawdzające się w polskim szpitalu polowym w Ghazni zostały już z sukcesem wdrożone w WIM.
Na bezpłatne zajęcia zapraszają specjaliści z WIM oraz środowisko byłych żołnierzy jednostki GROM skupione wokół GROM GROUP. Kurs zostanie prowadzony w warunkach poligonowych.
Paramedycy przez lata służący w jednostce GROM mają unikalne umiejętności. Ratowali ludzi w sytuacjach skrajnie niebezpiecznych, mając do dyspozycji wyłącznie własną wiedzę i niewielki plecak medyczny. Doświadczenie zdobywali w czasie bojowych misji w Afganistanie, Iraku, Bałkanach, a nawet na Haiti.
- To wręcz nasz obowiązek abyśmy wykorzystywali ich wiedzę. Przecież państwo zainwestowało olbrzymie fundusze w ich szkolenie. Zakład Medycyny Pola Walki WIM składa się z osób mających bardzo duże doświadczenie z działania w strefie wojny. Zacieśnienie współpracy z komandosami otworzy nam dodatkowe możliwości szkoleniowe – podkreśla gen. bryg. dr hab. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM.
- Nasi najbardziej doświadczeni operatorzy, choć zdejmują mundury, to utrzymują kontakt z jednostką. Świetnie, że z ich wiedzy korzystać będzie tak istotny element resortowej służby zdrowia, jaką jest Wojskowy Instytut Medyczny. Liczę na to, że współpraca pozwoli na uruchomienie nowych - jeszcze lepiej dostosowanych do odpowiedzi na współczesne zagrożenia – kursów czy programów szkoleń. Nie tylko dla medyków w mundurach, ale też cywili, którzy od wojska mogą się bardzo dużo nauczyć. Będziemy w GROM-ie wspierać tę współpracę. Liczę bowiem, ze śladem WIM pójdą inne instytucje, dzięki czemu pełniej będzie można wykorzystać potencjał byłych żołnierzy naszej jednostki – mówi płk Piotr Gąstał, dowódca GROM-u.
Szkolenie dla dziennikarzy
Zajęcia odbędą się na dawnym poligonie jednostki GROM w Czerwonym Borze k. Zambrowa (ok. 130 km od Warszawy). Mjr rez. dr Tomasz Kowalczyk prezes GROM GROUP, nie chce zdradzać szczegółów szkolenia. Wiadomo, że będzie podzielone na moduły:
* Strzelanie z broni krótkiej, pistoletów maszynowych i karabinów wyborowych - połączone udzielaniem pomocy osobom z ranami postrzałowymi.
* Pokonywanie specjalistycznego toru przeszkód - połączone z autoratownictwem w sytuacji silnego zmęczenia.
* Poznanie podstawowych technik linowych - połączone z udzielaniem pomocy ofiarom upadków z dużej wysokości.
* Obsługa wozu bojowego straży pożarnej, gaszenie pożaru - połączone z udzielaniem pomocy osobie nieprzytomnej z ranami poparzeniowymi.
- Chcemy, żeby spotkanie było okazją do rozmowy o tym, jak w publicznej służbie zdrowia wykorzystać doświadczenia z misji wojskowych. Zależy nam na tym, żeby przedstawiciele mediów osobiście przekonali się, jak wiele jest punktów wspólnych. Na razie z ich istnienia opinia publiczna nie zdaje sobie sprawy – zachęca gen. bryg. Grzegorz Gielerak.
Zgłoszenia
Szkolenie odbędzie się 5 lipca (w sobotę). Organizatorzy zapewniają transport z centrum Warszawy na miejsce szkolenia.
Ze względu na ograniczoną liczbę uczestników prosimy o szybką rejestrację. O zakwalifikowaniu do szkolenia decydują organizatorzy. Szczegółowe informacje zostaną przesłane w mailu zapraszającym do udziału w zajęciach.
Zgłoszenia należy przesyłać na adres jrybak@wim.mil.pl.