Medycyna w Mundurze
Zawody M-ELROB: Robot wsparciem ratownika medycznego?
Roboty zdolne do ewakuacji rannych z najniebezpieczniejszych miejsc? To koncepcja, której należy tylko przyklasnąć. Ale do praktycznego wykorzystania takich maszyn na polu walki droga jeszcze daleka. Udowodniły to międzynarodowe zawody robotów wojskowych M-ELROB, rozegrane na terenie Wojskowej Akademii Technicznej. Rywalizacja po raz pierwszy odbywała się w Polsce. Wzięło w niej udział 16 zespołów z Niemiec, Szwajcarii, Finlandii, Rosji, Kanady i Polski. Ewaluacja „rannego” udała się tylko jednemu robotowi.
Maszyny rywalizowały w kilku konkurencjach. Jedną z nich była ewakuacja „rannego”. To ubrany w mundur i kamizelkę taktyczną manekin ważący 80 kg. Zdalnie sterowany robot musiał odnaleźć go w wysokiej trawie i przetransportować kilkadziesiąt metrów.
Arbitrami w tej konkurencji byli przedstawiciele Wojskowego Instytutu Medycznego: ppłk lek. Marcin Wojtkowskiz Centrum Kształcenia Podyplomowego oraz ratownik medyczny Tomasz Sanak z Zakładu Medycyny Pola Walki.
- Zaledwie trzy ekipy podjęły próbę ewakuacji „rannego”. Tylko jeden robot, niemiecki „Garm”, przetransportował „rannego” w czasie 6 min. od startu na odległość 70 metrów – mówi Tomasz Sanak.
Brytyjski „Defender D2.1” przewrócił się podczas pracy (na zdjęciach). Natomiast rosyjski „Avrora” zapalił się jeszcze przed startem.
Z ewakuacją bez problemu poradził sobie skonstruowany na WAT robot inżynieryjny „Marek” (na zdjęciach). Nie został on jednak dopuszczony do rywalizacji w tej konkurencji.
- Widać, że minie jeszcze sporo czasu zanim zostanie opracowany robot, który działając w trudnym terenie, zbada poszkodowanego, podejmie czynności ratunkowe i sprawnie przeprowadzi ewakuację. Na razie trzeba się cieszyć, że są już pierwsze urządzenia mechaniczne potrafiące w miarę mało inwazyjny sposób ewakuować człowieka. Jest to bardzo ważne nie tylko w strefie walki, ale też przy sytuacjach związanych ze skażeniem biologicznym, chemicznym czy nuklearnym – tłumaczy Tomasz Sanak.
Organizatorami M-ELROB byli: niemiecki Fraunhofer Institute for Communication, Information Processing and Ergonomics FKIE, zajmujący się innowacyjnymi technologiami z obszaru obronności i bezpieczeństwa oraz Katedra Budowy Maszyn WAT. Zawody rozegrano między 23 a 27 czerwca 2014 r.
* * *
Przedstawiciele Wojskowego Instytutu Medycznego na M-ELROB: ppłk lek. Marcin Wojtkowskioraz ratownik medyczny Tomasz Sanak to kilkukrotni uczestnicy misji w Afganistanie, wykładowcy na kursach, szkoleniach oraz uruchomianych od jesieni studiach podyplomowych „zabezpieczenie medyczne sytuacji kryzysowych”. Skorzystać z ich doświadczenia może każdy zainteresowany ofertą edukacyjną WIM:
http://medycynaratunkowa.wim.mil.pl/