Medycyna w Mundurze
WIM na krakowskiej konferencji „Uraz… Co dalej?”
Eksperci Zakładu Medycyny Pola Walki WIM zostali zaproszeni do udziału w konferencji naukowo-szkoleniowej „Nagłe stany sercowo-naczyniowe - postępowanie ratunkowe - Uraz... Co dalej?” odbywającej się cyklicznie w Krakowie, organizowanej przez dr n. med. Tomasza Darochę – anestezjologa i naukowca, ogromnie cenionego w środowisku medycyny ratunkowej. Poza WIM organizatorami spotkania byli: Klinika Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii UJ CM, Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II, Polska Rada Resuscytacji, Polskie Towarzystwo Pielęgniarstwa Ratunkowego i Społeczny Komitet Ratowników Medycznych. Sala obrad była wypełniona po brzegi ratownikami medycznymi, lekarzami i pielęgniarkami, również tymi, z którymi medykom z WIM dane było współpracować w Afganistanie.
Jako pierwszy wystąpił mgr Tomasz Sanak, ratownik medyczny z ZMPW WIM, który przedstawił schemat postępowania w celu zapewnienia hemostazy miejscowej na podstawie wytycznych Tactical Combat Casualty Care (TCCC). Następnie przeprowadził interaktywny pokaz użycia opasek zaciskowych CAT i SOFTT-W, parametryzowany przy pomocy aparatu ultrasonograficznego z funkcją Color/Power Doppler - pokazując „na żywo” efekt zatrzymania przepływu krwi w kończynie z nałożoną stazą.
Dr n. med. Przemysław Guła z ZMPW WIM zaprezentował interesujący wykład dotyczący praktycznego postępowania w złamaniach kości uda oraz zespole zmiażdżeniowym.
Kierownik Zakładu, ppłk dr n. med. Robert Brzozowski w swoim wykładzie „Uraz wielonarządowy - czy zawsze Centrum Urazowe – zasady damage control” wskazał na kluczowe elementy profesjonalnego zabezpieczenia medycznego pacjentów z ciężkimi obrażeniami ciała, wskazując niejednokrotnie na konieczność podjęcia działań ratujących życie przez szpitale rejonowe przed skierowaniem rannego do Centrum Urazowego. Przypomniał również zasady Damage Control Surgery (DCS), czasowej chirurgicznej naprawy krytycznych dla przeżycia pacjenta układów organizmu. DCS - stanowiące kluczowe osiągnięcie medycyny ostatniej dekady w postępowaniu z pacjentami z ciężkimi obrażeniami ciała, jest standardem postępowania w warunkach pola walki, ale także w sytuacjach ciężkich obrażeń ciała w środowisku cywilnym.
Konferencja odbyła się w Krakowie 19 i 20 września 2014 r.
Fot. Ratowniczy.net