Medycyna w Mundurze
Warsztaty „Zespół urazowy”. Kolejni medycy przeszli szkolenie
Wiedza płynąca z pracy Szpitalnego Oddziału Ratunkowego i Centrum Urazowego WIM, w połączeniu z doświadczeniami pracy w szpitalu polowym w Ghazni. Tak najkrócej można scharakteryzować zajęcia przygotowane w ramach warsztatów „Zespół urazowy”.
W dniach 9 i 10 grudnia odbyły się warsztaty zorganizowane przez Zakład Medycyny Pola Walki WIM. Poświęcone były tematyce postępowania z poszkodowanymi, którzy doznali ciężkich i wielonarządowych obrażeń ciała. Warsztaty adresowano do szerokiego grona osób, które w codziennej praktyce spotykają się z problematyką ciężkich obrażeń ciała na poziomie SOR i Centrum Urazowego.
Wykładowcy przedstawili szeroką gamę zagadnień z zakresu postępowania we wstrząsie krwotocznym, zabezpieczenia drożności dróg oddechowych i wentylacji pacjenta, postępowania przeciwbólowego oraz technik i zasad „damage control surgery” w odniesieniu do poszczególnych okolic ciała. Warsztaty zawierały także dużą dawkę zajęć praktycznych, zarówno w zakresie kształtowania wiedzy na temat technik stosowanych w medycynie ratunkowej i chirurgii, ale także umiejętności pracy w zespole.
We wszystkich szkoleniach organizowanych przez ZMPW, brali udział żołnierze, funkcjonariusze służb podległych MSWiA, a także liczne grono osób reprezentujących podmioty służby zdrowia z całego kraju.
Warsztaty „Zespół Urazowy” zakończyły tegoroczny cykl szkoleń ZMPW. Z pewnością największą satysfakcją dla organizatorów było zainteresowanie środowiska medycznego ofertą WIM, co wpłynęło na dużą liczbę uczestników zajęć. Od przyszłego roku rozpoczynamy kolejne edycje szkoleń wprowadzając do oferty ZMPW kolejne, nowe warsztaty.
Więcej o ofercie szkoleniowej Zakładu Medycyny Pola Walki WIM na 2015 rok: http://medycynaratunkowa.wim.mil.pl/
Fot. Andrzej Kosater / WIM