Medycyna w Mundurze
W Polskim Radiu 24 o medycynie w służbie wojskowej
Podczas misji w Afganistanie swoimi umiejętnościami musieli się wykazać nie tylko żołnierze, lecz także służący w wojsku lekarze. W programie red. Agnieszki Drążkiewicz, w Polskim Radiu 24, o funkcjonowaniu medycyny w warunkach polowych mówili gen. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego i ppłk dr n. med. Robert Brzozowski, kierownik Zakładu Medycyny Pola Walki WIM.
W bazie w afgańskim Ghazni funkcjonował Szpital Polowy Polskiego Kontyngentu Wojskowego. – Misja w Afganistanie pokazała naszą wartość. Udowodniliśmy, że jesteśmy w stanie stworzyć własny system medyczny. Choć został on oparty na doświadczeniach amerykańskich, bazował na polskiej jakości. W szpitalu dysponowaliśmy pracownikami naukowymi, których nie było w placówkach amerykańskich – tłumaczył ppłk Robert Brzozowski.
– W szpitalu oferowano pomoc przede wszystkim w obszarze chirurgii i ortopedii, co jest zrozumiałe ze względu na to, że placówka funkcjonowała w warunkach pola walki. Oprócz tego, jednostka oferowała zabezpieczenie w zakresie chorób wewnętrznych i zakaźnych, a także krwiolecznictwa i epidemiologii – mówił w Café Armii dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego.
Goście Polskiego Radia 24 mówili także o implementacji amerykańskiego schematu postepowania w zakresie pomocy rannym żołnierzom na polski grunt. Gen. Grzegorz Gielerak zaznaczył, że przez wiele lat – ze względu na funkcjonowanie Polski przez wiele lat w Układzie Warszawskim – nasze rodzime procedury były przestarzałe.
– Amerykańskie założenia w zakresie medycyny już od wojny w Wietnamie opierały się na jednym założeniu: jak najszybciej dotrzeć do rannego i przetransportować go do miejsca, w którym otrzyma specjalistyczną pomoc. Tymczasem w Układzie Warszawskim ewakuacja była przeprowadzana etapowo, co wiązało się z wydłużeniem tego czasu – tłumaczył w PR24 dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego.
Zapraszamy do odsłuchania audycji Agnieszki Drążkiewicz: http://www.polskieradio.pl/130/3868/artykul/1349907,medycyna-w-sluzbie-wojskowej
Źródło: PR24/mp