Medycyna w Mundurze
Polskie Radio o nowym programie badawczym w WIM
„Wojskowy Instytut Medyczny rozpoczyna serię badań polskich żołnierzy, którzy zostali ranni w transporterach Rosomak podczas misji w Afganistanie. Specjaliści chcą sprawdzić, jak można udoskonalić konstrukcję pojazdu i lepiej chronić żołnierzy. W tym celu porównają dokumentację medyczną rannych z danymi technicznymi z uszkodzonych pojazdów.
Pierwszych kilku żołnierzy z 1. Warszawskiej Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki rozpocznie serię badań w szpitalu wojskowym w pierwszym tygodniu lutego. Lekarze chcieliby przebadać w sumie 300 mundurowych, którzy ucierpieli w Rosomakach w czasie wybuchów min-pułapek.”
Red. Agnieszka Drążkiewicz z Informacyjnej Agencji Radiowej donosi: „Przez cztery dni żołnierzami będą zajmować się specjaliści z dziedziny laryngologii, ortopedii, dermatologii, stresu bojowego, a także z zakładu medycyny pola walki. Zebrane dane zostaną skrzyżowane z informacjami o sile wybuchu, kierunku fali uderzeniowej, pozycji żołnierza i jego wyposażeniu. Dzięki temu będzie wiadomo, w których miejscach pojazdów należy wprowadzić dodatkowe zabezpieczenia np. płyty rozpraszające energię ładunku.”
Poznaj cały materiał IAR: http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1366446/
* * *
Projekt „Poprawa bezpieczeństwa i ochrona żołnierzy na misjach poprzez działanie w obszarach wojskowo-medycznym i technicznym” jest współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach umowy nr DOBR-BI04/022/13149/2013 o wykonanie i finansowanie Projektu realizowanego na rzecz bezpieczeństwa i obronności państwa.