Medycyna w Mundurze
W WIM ruszył „Program AFGAN”
W WIM rozpoczęły się badania weteranów, którzy w czasie misji w Afganistanie doświadczyli wybuchu miny-pułapki, przebywając wewnątrz transportera opancerzonego. Wyniki zostaną wykorzystane do modernizacji polskich transporterów opancerzonych. Celem badań jest także określenie wpływu wybuchu na obecny stan zdrowia żołnierzy. To pozwoli w przyszłości zająć się opracowywaniem nowych wytycznych, dotyczących opieki medycznej nad weteranami.
- Poszukujemy kontaktu z osobami, które chciałyby podzielić się swoimi doświadczeniami. Biorąc udział w „Programie AFGAN” weteran dba o bezpieczeństwo innych żołnierzy – przyszłych użytkowników transporterów. Robi to także dla siebie. Może bowiem sprawdzić, czy nie ujawniły się lub nie pogłębiły u niego schorzenia wynikające z udziału w misji. W razie potrzeby będzie mógł skorzystać z pomocy specjalistów z Wojskowego Instytutu Medycznego – mówi gen. bryg. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM.
Zainteresowani żołnierze mogą kontaktować się z Koordynatorkami Programu. To panie pielęgniarki: Urszula Marszałkowicz-Flis (tel. 665-707-829 e-mail: umarszalkowiczflis@wim.mil.pl) oraz Ewa Bogusławska-Ziółkowska (tel. 665-707-781 e-mail: eboguslawska-ziolkow@wim.mil.pl) Fax. (22) 816-395. W przypadku problemów z kontaktem, na jeden z podanych numerów telefonów wystarczy wysłać sms z hasłem „AFGAN”.
Poniżej publikujemy podstawowe informacje o „Programie AFGAN” przygotowane dla uczestników badań:
W czym uczestniczysz?
Roboczo nazwaliśmy go „Projektem AFGAN”. To, mające trwać kilka lat, prace nad zwiększeniem odporności kołowych transporterów opancerzonych na wybuchy min i improwizowanych ładunków wybuchowych (IED). Jak dobrze wiesz, jest to obecnie najpoważniejsze zagrożenie dla ludzi wykonujących zadania bojowe w zapalnych regionach świata. Z danych Dowództwa Operacyjnego RSZ wynika, że w czasie misji w Afganistanie ponad 800 naszych żołnierzy zostało poszkodowanych, w tym 350 było rannych (tzn. hospitalizowanych powyżej 7 dni). Odkąd nasz kraj zaangażował się w 2007 r. w operację ISAF, w Afganistanie straciło życie 45 Polaków. Projekt realizuje Wojskowy Instytut Medyczny we współpracy z Wojskową Akademią Techniczną, Akademią Obrony Narodowej, Wojskowym Instytutem Techniki Pancernej i Samochodowej, Politechniką Śląska i firmą AMZ Kutno. Konsorcjum zaproponuje nowe rozwiązania w konstrukcjach pojazdów opancerzonych (np. Rosomaków czy BWP). Będą one w jak największym stopniu rozpraszać energię wybuchu, a przez to minimalizować skutki oddziaływania fali uderzeniowej, jaka po detonacji działa na człowieka.
Czy informacje ujawnione podczas badań mogą Ci zaszkodzić?
Nie. Podobnie jak w przypadku wszystkich badań lekarskich, również te objęte są tajemnicą lekarską. Informacja o Twoim stanie zdrowia jest chroniona dokładnie tak samo, jakbyś korzystał z usług cywilnych placówek ochrony zdrowia. Twoi dowódcy nie będą więc mieli dostępu do wyników badań! Poproszony o dane kontaktowe, podaj dogodny dla Ciebie numer telefonu. W razie konieczności specjaliści z WIM będą się kontaktować z Tobą prywatnie.
Kogo badamy?
Żołnierzy, którzy znajdowali się wewnątrz transportera opancerzonego, zaatakowanego przy pomocy ładunku wybuchowego. Lekarzy z WIM interesują zarówno ranni, poszkodowani, jak i osoby, które z tego zdarzenia wyszły bez szwanku. Specjaliści przeprowadzą szczegółowe badania medyczne. Informacje o charakterze obrażeń i urazów, miejscu, pozycji w jakiej znajdował się żołnierz w momencie wybuchu, umożliwi określenie precyzyjnych wytycznych np. o tym, w których miejscach pojazdów trzeba wprowadzić dodatkowe zabezpieczenia, lepiej chroniące żołnierzy. Celem badań będzie też określenie wpływu wybuchu na obecny stan zdrowia. Interesują nas m.in. późne następstwa mikrouszkodzeń, jakich mogłeś wtedy doznać. To pozwoli w przyszłości zająć się opracowywaniem nowych wytycznych, dotyczących opieki medycznej nad weteranami.
Jaką dokumentację medyczną powinieneś zabrać do WIM?
Orzeczenie komisji lekarskiej oraz wszystkie dokumenty dotyczące leczenia związanego udziałem w zdarzeniu. Zabierz także dokumentację związaną
z poważnymi chorobami czy urazami, które przechodziłeś przed misją. To bardzo ważne! O szczegóły zapytaj Koordynatorkę Programu, z którą będziesz się kontaktował przed wyjazdem do WIM.
Gdzie będziesz mieszkał, jadł, kto zapłaci za podróż?
Badanie odbywa się w ramach delegacji służbowej, koszt dojazdu pokryje Twoja macierzysta jednostka wojskowa. Jeśli jesteś już cywilem, zwróci go WIM. Ale przed przyjazdem na badania, szczegóły musisz ustalić z Koordynatorką Programu. WIM pokrywa koszty noclegu i wyżywienia. Zakwaterowany zostaniesz w hotelu zakładowym na terenie Instytutu, będziesz korzystał ze stołówki znajdującej się w budynku Dyrekcji.
Kto będzie Cię badał?
Badania trwają cztery doby, zajmą się Tobą specjaliści z Zakładu Medycyny Pola Walki oraz Klinik: Laryngologii, Ortopedii, Dermatologii, Psychiatrii i Stresu Bojowego.
Czy będziesz stał w kolejkach do lekarzy?
Harmonogram badań jest tak przygotowany, abyś nie musiał czekać w kolejkach. Ale pamiętaj, że WIM to szpital o najwyższym stopniu referencyjności, do którego codziennie trafiają ofiary najpoważniejszych wypadków z Mazowsza oraz pacjenci kierowani z innych szpitali. Może się więc zdarzyć, że będziesz musiał poczekać, gdy mający Cię zbadać lekarz zajmie się ratowaniem zdrowia
i życia innego pacjenta.
Co, jeśli wykryjemy u Ciebie jakąś chorobę?
Gdy w trakcie badań okaże się, że zostanie u Ciebie wykryta - mająca związek
z wybuchem ładunku pod transporterem opancerzonym - choroba lub jej następstwa, zostaniesz (jeśli wyrazisz na to zgodę) objęty specjalistyczną opieką medyczną przez WIM. To dodatkowa korzyść dla uczestników badań.
Fot. chor. Rafał Mniedło / 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej
* * *
Projekt „Poprawa bezpieczeństwa i ochrona żołnierzy na misjach poprzez działanie w obszarach wojskowo-medycznym i technicznym” jest współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach umowy nr DOBR-BI04/022/13149/2013 o wykonanie i finansowanie Projektu realizowanego na rzecz bezpieczeństwa i obronności państwa.