Medycyna w Mundurze
Specjaliści z WIM szkolili wojskowych zwiadowców
Żołnierze z 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego z Lidzbarka Warmińskiego są lepiej przygotowani do działania na rzeczywistym polu walki. Uczestnicząc w ćwiczeniach na poligonie w Wędrzynie przeszli bowiem kurs „Combat Life Saver” (ratowników pola walki). Jest to szkolenie, w czasie którego żołnierze nabywają umiejętności do udzielania pomocy przedmedycznej w realiach środowiska taktycznego.
W sumie przeszkolono ponad 100 lidzbarskich zwiadowców. Było to duże przedsięwzięci, przy którym współpracowali ze sobą szkoleniowcy z kilku ośrodków. Wiodącą grupę stanowiło 10 instruktorów z Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego, z którym współpracuje WIM. [Przeczytaj więcej o porozumieniu między WIM a WCKMed: http://mon.gov.pl/aktualnosci/artykul/najnowsze/2014-09-19-wim-i-wckmed-beda-wspolnie-edukowac-medykow-w-mundurach/]. Wsparcie zapewnili także specjaliści z Zakładu Medycyny Katastrof i Pomocy Doraźnej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
- Chciałbym szczególnie i serdecznie podziękować panom: Tomaszowi Sanakowi i Maciejowi Halladinowi. Zasób ich wiedzy oraz umiejętności praktycznych, a także profesjonalizm i znajomość sztuki medycznej w znacznej mierze przyczyniła się do poszerzenia wiedzy i umiejętności z zakresu ratownictwa medycznego moich zwiadowców – w liście do Dyrektora WIM napisał płk dypl. Tomasz Łysek, dowódca 9 Pułku.
Obaj przedstawiciele WIM są ratownikami medycznymi: Tomasz Sanak - z Zakładu Medycyny Pola walki, a Maciej Halladin - ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.