Medycyna w Mundurze
Rynek Zdrowia: „Weteran w szpitalu, czyli jak wojskowa ochrona zdrowia dorastała do nowych wyzwań”
„Żołnierz, uczestnik zbrojnych misji zagranicznych, to pacjent szczególny. Wymaga nie tylko niestandardowych rozwiązań medycznych, ale też odmiennego podejścia, niż chory cywilny. Dla weterana szczególnie ważna jest empatia, zrozumienie i obecność personelu medycznego niemal na każde zawołanie” – w relacji ze spotkania w WIM pisze red. Marzena Sygut z portalu „Rynek Zdrowia".
"W misje bojowe Polska została zaangażowana w roku 2003. To sprawiło, że wojskowa ochrona zdrowia musiała nagle dorosnąć do zadań, które znała jedynie z literatury. - Nasze przygotowanie do opieki medycznej nad weteranami było czysto teoretyczne. Dlatego musieliśmy na bieżąco dostosowywać się do nowych wyzwań - wyjaśniał w gen. bryg. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM, podczas spotkania z delegacją ukraińskiego Ministerstwa Obrony Narodowej.
W ocenie dyrektora WIM, pierwsze lata działalności medycznej były bardzo trudne, nie tylko dla korpusu ekspedycyjnego, ale też dla wojskowej opieki medycznej w kraju. Ówczesne problemy to efekt przepisów nieprzystających do realiów. Jednak równie często brakowało empatii i zwykłej chęci rozwiązania problemów ludzi, których Polska wysłała na wojnę."
Przeczytaj cały materiał: http://www.rynekzdrowia.pl/Polityka-zdrowotna/Weteran-w-szpitalu-czyli-jak-wojskowa-ochrona-zdrowia-dorastala-do-nowych-wyzwan,153420,14.html