Medycyna w Mundurze
Intensywny wysiłek fizyczny? Tak. Ale z głową i sercem!
Sporty wymagające sporej kondycji fizycznej i dużej odporności psychicznej są coraz bardziej popularne. Jednak niewielu biegaczy-amatorów ma świadomość zagrożeń, jakie niesie narażanie organizmu na duże obciążenia. Wspólnie z portalem „Polska Zbrojna” postanowiliśmy zwrócić uwagę na te problemy. Dlatego medyków z WIM spotkacie na „Biegu Katorżnika”, „Festynie Komandosa” czy „Grom Challenge”. Będziemy tam mówić, jak męczyć się zdrowo.
Podejmowanie ekstremalnego musi być to robione z głową oraz z troską o serce! Dlatego specjaliści z WIM wezmą udział w kilku popularnych imprezach wakacyjnych, w czasie których chcą zachęcać do zdrowego stylu życia. Będziemy edukować uczestników legendarnego „Biegu Katorżnika” (jego trasa liczy kilkanaście kilometrów po bagnach i rowach melioracyjnych, rozciągających się w okolicach Lublińca, niedaleko stacjonowania Jednostki Wojskowej Komandosów), „Grom Challenge” (25 km biegu wzorowanego na pierwszych selekcjach do jednostki GROM, organizowanego na dawnym poligonie GROM-u, w miejscowości Czerwony Bór). Sprawdzimy poziom wiedzy na temat medycyny taktycznej wśród uczestników „Festynu Komandosa” (spotkania fanów sił specjalnych w Dziwnowie, w którym przed laty stacjonowała najsłynniejsza polska jednostka specjalna – 1 Batalion Szturmowy).
W najbliższy weekend specjalisci z WIM edukować będą uczestników "Biegu Katorżnika".
Profilaktyka tańsza niż leczenie
- Profilaktyka zawsze jest tańsza niż leczenie. Dlatego tego lata chcemy postawić na edukację skierowaną do osób podejmujących ponadprzeciętny wysiłek fizyczny. Uczestnicy wybranych przez nas imprez będą mogli porozmawiać np. z naszą kardiolog, która sama intensywnie biega, więc w przystępny sposób wyjaśni jak podejmując wysiłek fizyczny dbać o układ krążenia. Jak zmodyfikować trening, żeby wzmocnić serce – wyjaśnia gen. bryg. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM.
- Otrzymujemy sporo listów od młodych ludzi zainteresowanych służbą w wojsku i innych formacjach mundurowych. Dominują pytania dotyczące wymagań formalnych, zdrowia i kondycji fizycznej. Stąd pomysł na naszą współpracę – dodaje płk Dariusz Kacperczyk, dyrektor Wojskowego Instytutu Wydawniczego, który wydaje „Polskę Zbrojną”. W portalu znajdziecie relacje z tych przedsięwzięć.
Pod koniec sierpnia zapraszamy na „Festyn Komandosa” - spotkanie fanów sił specjalnych w Dziwnowie.
Od serca po jedzenie
Najbliższą imprezą, na której spotkacie zespół Wojskowego Instytutu Medycznego jest „Bieg Katorżnika”.
- Wystawimy edukacyjny „dream team”. Najpierw pobiegniemy jako drużyna WIM, a potem zajmiemy się niesieniem kaganka oświaty. Ja będę mówić o problemach wynikających z biegania, związanych z kardiologią i innymi chorobami wewnętrznymi. Małgorzata Żórawska odpowie na pytania dotyczące rehabilitacji i fizykoterapii, a Katarzyna Duszczyk o zależnościach między żywieniem a wynikami sportowymi – planuje dr n. med. Anna Kaźmierczak-Dziukz Kliniki Kardiologii i Chorób Wewnętrznych WIM.
Zbigniew Rosiński z Wojskowego Klubu Biegacza META, główny organizator „Biegu Katorżnika” już zaprasza uczestników imprezy do korzystania z porad: - Kilka tur dyżurów ekspertów zorganizujemy tak, aby każdy chętny mógł skorzystać z niecodziennej okazji do rozmowy ze specjalistami. Szczegóły będziemy ogłaszać w czasie zawodów.
W czasie „Grom Challenge” dawni żołnierze GROM-u sprawdzą umiejętności wojskowe biegaczy, a specjaliści z WIM - znajomość medycyny pola walki.
Zapytać można o najróżniejsze sprawy
Czy przygodę z bieganiem można rozpocząć w każdym wieku? Czy bieganie jest bezpieczne dla serca? Kiedy biegacz powinien pójść do lekarza? Jakie choroby eliminują z biegania? Czy konieczne są okresowe badania w trakcie uprawiania sportu? Jak zaplanować trening, żeby nie obciążać serca? Lepiej ćwiczyć rano czy wieczorem? Czy serce potrzebuje rozgrzewki?
Przeczytaj: Czy bieganie w maratonach jest bezpieczne? http://wim.mil.pl/176-aktualnoci/medycyna-w-mundurze/1433-czy-bieganie-w-maratonach-jest-bezpieczne?highlight=WyJrdWNoYXJjenlrIl0=