Medycyna w Mundurze
WIM na „Biegu Katorżnika”
Kilkanaście instruktaży na „XI Biegu Katorżnika”. Sporo indywidualnych rozmów o tym, jak zdrowo uprawiać sporty wymagające ponadprzeciętnego wysiłku. Do tego trzeba doliczyć pogadanki na trasie, gdyż przedstawiciele WIM pierwszy raz wystartowali w tych legendarnych przełajach. W tym roku warunki były niezwykle trudne: żar lejący się z nieba i rekordowa - licząca 12,5 km - trasa wiodąca przez stawy, rowy melioracyjne i bagna. Z powodu wielodniowych upałów odparowała woda, dlatego błotna maź była wyjątkowo trudna do pokonania.
O skali imprezy świadczą statystyki: zapisało się 1449 chętnych. Numery startowe odebrało 1360, a bieg ukończyło 1260 osób. Organizatorzy rozdali prawie 3 tys. sztuk napojów dla sportowców, 900 sztuk jogurtów pitnych i 4 tys. sztuk butelek wody.
Zainteresowanie okazało się spore. Ze względu na wielonarodowy skład biegaczy, pogadanki należało prowadzić symultanicznie w języku polskim i angielskim.
- Jak co roku kilkanaście razy interweniowały nasze służby medyczne, a większość uczestników dotarła na metę z zadrapaniami, potłuczeniami i otarciami. O bezpieczeństwo uczestników dbało kilku lekarzy i 26 ratowników medycznych. Bieg jest popularny wśród żołnierzy, funkcjonariuszy i strażaków, więc na trasie mieliśmy dodatkowo sporo osób po kursach Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Przykładamy wielką wagę do spraw bezpieczeństwa. Tym bardziej cieszy nas zaangażowanie Wojskowego Instytutu Medycznego. Biegacze byli zainteresowani rozmowami o tym jak zdrowo uprawiać sport. Dlatego mam nadzieję, że będziemy mogli rozwinąć współpracę – mówi Zbigniew Rosiński z Wojskowego Klubu Biegacza Meta z Lublińca, główny organizator imprezy.
Dr Anna Kaźmierczak-Dziuk w czasie rozmowy z telewizją POLSAT.
Nasz drużyna prezentowała się skromnie. Początkowy entuzjazm biegaczy ze szpitala przy Szaserów pokonał upał wzmacniany dogłębną analizą relacji uczestników poprzednich edycji, bardzo plastycznie opisujących specyfikę „Katorżnika”. W efekcie WIM reprezentowała dr n. med. Anna Kaźmierczak-Dziuk z Kliniki Kardiologii i Chorób Wewnętrznych oraz Jarosław Rybak zajmujący się komunikacją społeczną, a wsparcie zapewniła Katarzyna Duszczyk - specjalizująca się w problematyce żywienia sportowców.
Edukacja na plaży. Więcej: Przeczytaj materiał red. Michała Zielińskiego z portalu „Polska Zbrojna”.
Najbliższą imprezą, na której będzie można spotkać specjalistów z Wojskowego Instytutu Medycznego jest „Festyn Komandosa” w Dziwnowie (22 – 24 sierpnia). To jedno z najpopularniejszych miejsc spotkań fanów wojska i działań specjalnych. Tam WIM promować będzie medycynę pola walki.
Charakterystyczne stroje pozwalały biegaczom szybciej do nas dotrzeć.
Już na mecie. Jak było na trasie? Zobacz film Stowarzyszenia Mud Goats.