Medycyna w Mundurze
WIM na „Festynie Komandosa” w Dziwnowie
Kilkuset rekonstruktorów i kilka tysięcy widzów przyjeżdża na spotkanie fanów sił specjalnych do Dziwnowa na wyspie Wolin. W tym garnizonie przed laty stacjonowała najsłynniejsza polska jednostka specjalna – 1 Batalion Szturmowy. Pojawi się tam także kilkuosobowy zespół z Wojskowego Instytutu Medycznego. Nasi przedstawiciele organizować będą konkursy wiedzy i praktycznych umiejętności, dotyczących podstaw taktyczno-bojowej opieki nad poszkodowanym (ang. Tactical Combat Casualty Care).
- Profilaktyka zawsze jest tańsza niż leczenie. Dlatego tego lata chcemy postawić na edukację skierowaną do osób podejmujących ponadprzeciętny wysiłek fizyczny, interesujących się medycyną pola walki – mówi gen. bryg. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM.
Specjaliści z WIM biorą udział w kilku imprezach masowych adresowanych do wielbicieli wojska. Edukowaliśmy uczestników „Biegu Katorżnika” (jego trasa liczy kilkanaście kilometrów po bagnach i rowach melioracyjnych, rozciągających się w okolicach Lublińca, niedaleko stacjonowania Jednostki Wojskowej Komandosów). Na początku września spotkacie nas na „Grom Challenge” (25 km biegu wzorowanego na pierwszych selekcjach do jednostki GROM, organizowanego na dawnym poligonie GROM-u, w miejscowości Czerwony Bór).
- Rekonstruktorzy, szkoląc się często na własną rękę, nabierają nieprawidłowych nawyków. Chcemy im na to zwrócić uwagę – mówi Maciej Halladin ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego WIM.
Akcję edukacyjną prowadzimy wspólnie z portalem „Polska Zbrojna. - Otrzymujemy sporo listów od młodych ludzi zainteresowanych służbą w wojsku. Sporo pytań dotyczy zdrowia i kondycji fizycznej. Stąd pomysł na współpracę – dodaje płk Dariusz Kacperczyk, dyrektor Wojskowego Instytutu Wydawniczego, który wydaje „Polskę Zbrojną”.
*******
Zainteresowanie pogłębieniem wiedzy na temat medycyny pola walki i wykorzystaniem doświadczeń wojennych w ratownictwie cywilnym mogą skorzystać z szerokiej ofert szkoleniowej Zakładu Medycyny Pola Walki WIM. Szcze3góły: http://medycynaratunkowa.wim.mil.pl/