Medycyna w Mundurze
Prawie jak na polu walki. Nowe szkolenie dla cywili. Fotorelacja
- Po zajęciach wiem, jak ratować życie – mówi Beata Kumanek. – To jedno z najlepszych szkoleń, jakie przeszłam zarówno pod względem przekazanych informacji teoretycznych, jak i przećwiczenia teorii w praktyce. Szkolenie absolutnie do polecenia! – dodaje Agnieszka Kowalczyk. W WIM wolontariusze Fundacji BGK uczestniczyli w zajęciach wzorowanych na programach szkoleń dla żołnierzy i funkcjonariuszy wykonujących zadania wysokiego ryzyka.
Szkolenia dla Fundacji Banku Gospodarstwa Krajowego to efekt nowej oferty WIM, przygotowanej dla cywili: osób indywidualnych oraz instytucji. Scenariusze zajęć, indywidualnie dostosowane do potrzeb kursantów, powstały na podstawie programu specjalistycznych szkoleń medycznych.
- Analizy zdarzeń o charakterze terrorystycznym pokazują, że to ich uczestnicy i świadkowie pełnią kluczową rolę w pierwszym momencie od wystąpienia urazu. Prowadzimy kursy dla żołnierzy i funkcjonariuszy wojska oraz różnych służb mundurowych. Warto jednak, żeby jak najwięcej osób znało podstawowe zasady bezpiecznych zachowań w sytuacjach kryzysowych. Temu służą nasze szkolenia dostosowane do potrzeb cywili – tłumaczy gen. bryg. prof. dr. hab. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM.
Dzięki współpracy Zakładu Medycyny Pola Walki WIM oraz Kliniki Psychiatrii, Stresu Bojowego i Psychotraumatologii WIM przygotowano propozycję zajęć, które dają uczestnikom kompletną wiedzę o tym, jak zachować się w sytuacjach trudnych. - Medycy nauczą udzielania pomocy. Psychologowie i psychoterapeuci powiedzą, jak postępować się w sytuacjach niebezpiecznych. Pokażemy też jak unikać zagrożeń, jak się przed nimi zabezpieczać – wyjaśnia Tomasz Sanak, ratownik medyczny z ZMPW WIM.
Na stronie internetowej Fundacji Banku Gospodarstwa Krajowego czytamy: „W ramach współpracy z Wojskowym Instytutem Medycznym zorganizowano dwa szkolenia dla wolontariuszy. 19 maja br. wolontariusze uczestniczący w programach „Młody Obywatel” i „Bakcyl” poznali zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Ćwiczyli resuscytację krążeniowo-oddechową z wykorzystaniem defibrylatora i postępowanie w wypadkach komunikacyjnych.
11 czerwca liderzy projektów wolontariackich w programie „Wolontariat jest super!” i uczestnicy akcji wolontariackiej z okazji Dnia Przyjaciela w WIM. Wzięli udział w szkoleniu „Bezpieczny bank”, przygotowującym do wsparcia ratowniczego w sytuacji wysokiego ryzyka, np. ataku o charakterze terrorystycznym.
Wolontariusze poznali podstawy tzw. interwencji kryzysowej oraz „anatomię” sytuacji taktycznych, w których zachodzi potrzeba udzielania pomocy ciężko rannym, gdyż to świadkowie danego zdarzenia pełnią kluczową rolę w pierwszym momencie od wystąpienia urazu.
Ćwiczyli techniki ratownicze stosowane w taktyczno-bojowej opiece nad poszkodowanym, zasady poruszania się w środowisku taktycznym, badania poszkodowanych i szybkiej ewakuacji z miejsca niebezpiecznego.
Szkolenie dla wolontariuszy prowadził Tomasz Sanak z zakładu Medycyny Pola Walki WIM.”
Jeśli zainteresował Cię udział w takim szkoleniu? Zapytaj o szczegóły. Wystarczy wysłać e-maila: jrybak@wim.mil.pl
Zdjęcia: Piotr Bławicki dla WIM