Medycyna w Mundurze
Wojskowa pomoc medyczna dla Kosowa ważna także dla Polaków
Wojskowi medycy prowadzą badania mieszkańców Kosowa. Ten element pomocy humanitarnej Polskiego Kontyngentu Wojskowego jest ważny także dla Polaków oraz mieszkańców innych krajów Europy. Na Bałkanach przebywają tysiące uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki. Oni także mogą zostać poddani badaniom. To zaś pozwoli na oszacowanie zagrożeń związanych z możliwością zawleczenia w głąb Europy chorób, na które cierpią przybysze.
Prace koordynuje kierownik Zakładu Epidemiologii i Medycyny Tropikalnej WIM płk dr hab. n. med. Krzysztof Korzeniewski, prof. nadzw.
Na południu Kosowa, w strefie odpowiedzialności Zespołu Łącznikowo-Monitorującego XXXIV zmiany PKW trwają badania parazytologiczne miejscowej ludności. Akcja rozpoczęła się we wrześniu 2015 r., kiedy w rejonie stacjonowania polskich żołnierzy przebywał prof. Korzeniewski. Głównym celem jego pobytu było określenie potrzeb dotyczących pomocy medycznej dla miejscowej ludności. W związku z licznymi zachorowaniami na choroby biegunkowe, niskimi standardami higienicznymi oraz zanieczyszczeniem wody i żywności podjęta została decyzja o przeprowadzeniu badań w kierunku występowania zarażeń pasożytniczych.
- Diagnostyka parazytologiczna jest ważnym elementem potwierdzenia chorób inwazyjnych oraz wdrożenia skutecznego leczenia - wyjaśnia płk Krzysztof Korzeniewski.
W listopadzie 2015 roku zrealizowano pierwsze badania dzieci zamieszkujących gminę Kaçanik. U 12 proc. badanych wykryto zarażenia patogennymi pasożytami jelitowymi. W kwietniu 2016 r. zrealizowano kolejne badania 809 uczniów szkół podstawowych w wieku 6 – 15 lat w m. Glloboçicë, Stagovë, Doganaj i Bob w gminie Kaçanik. W kolejnej turze badań obecność pasożytów jelitowych stwierdzono już u 17,7 proc. dzieci, które wymagały podjęcia leczenia.
- W związku z wysokimi wskaźnikami zakażeń podjęliśmy decyzję o leczeniu i przekazaniu pracownikom placówek służby zdrowia niezbędnych lekarstw. W minionym tygodniu, w porozumieniu z szefem Wydziału Służby Zdrowia gminy Kaçanik panią Dianą Reka oraz przedstawicielem Wydziału Edukacji i Kultury, uzgodniliśmy kontynuowanie badań parazytologicznych i dalsze leczenie zarażonych dzieci” – dodaje prof. Korzeniewski.
Podczas spotkania z lokalnymi władzami ustalono także, które szkoły zostaną objęte programem profilaktycznym w czwartym kwartale 2016 r. Będzie to największa w gminie Kaçanik szkoła Emin Duraku z 1500 uczniami oraz placówka edukacyjna w gminie Dubrava z 400 podopiecznymi.
Dzięki konsekwentnemu, regularnemu i systemowemu działaniu przyjęte przez płk. Korzeniewskiego założenia pozwolą skutecznie eliminować choroby pasożytnicze przewodu pokarmowego wśród mieszkańców Kosowa, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci w wieku szkolnym.
Dodatkowe zagrożenie epidemiologiczne dla mieszkańców Kosowa mogą stanowić uchodźcy, którzy obecnie przebywają w obozie w centralnej części kraju. W chwili obecnej trwają rozmowy pomiędzy stroną kosowarską (reprezentowaną przez prof. Saliha Ahmeti, kierownika Kliniki Chorób Infekcyjnych Szpitala Uniwersyteckiego w Prisztinie), WIM oraz Dowództwem Operacyjnym RSZ. Jeśli partnerzy podtrzymają zainteresowanie wykonania badań u ludności napływowej na terytorium Kosowa, pozwoli to na oszacowanie zagrożeń związanych z możliwością zawleczenia chorób przez uchodźców z kierunku bałkańskiego do Polski i innych krajów Europy
Tekst i foto: por. Damian Antonik / PKW KFOR