Medycyna w Mundurze
Szczyt NATO – gorący czas dla Wojskowego Instytutu Medycznego
Na odbywający się w Warszawie Szczyt NATO przybyło 61 delegacji z całego świata, w tym 18 prezydentów, 21 szefów rządów oraz 80 ministrów. Za zabezpieczenie medyczne najważniejszych uczestników spotkania odpowiadał personel Wojskowego Instytutu Medycznego. Powierzenie tak ważnego zadania ludziom w mundurach kolejny raz udowadnia jak ważną rolę w systemie bezpieczeństwa państwa odgrywa Wojskowa Służba Zdrowia.
- O szczegółach związanych z organizacją Szczytu oczywiście nie możemy mówić. Warto jednak podkreślić rolę Wojskowej Służby Zdrowia, której personel odpowiada za zabezpieczenie medyczne większości zagranicznych VIP-ów odwiedzających Polskę. To dla nas zaszczyt, ale też olbrzymie wyzwanie. Podam tylko przykład najbardziej przemawiający do wyobraźni: nasz szpital musiał spełnić amerykańskie standardy opieki medycznej nad prezydentem USA. Teraz było nam o tyle łatwiej, że nie pierwszy raz przechodziliśmy taką „certyfikację” – mówi gen. bryg. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM.
Wsród współpracowników Prezydenta zaangażowanych w Szczyt NATO znaleźli się m.in. lekarze z WIM.
Zabezpieczenie medyczne było ogromnym wyzwaniem zarówno organizacyjnym jak i logistycznym. Przygotowania do tego wydarzenia trwały w WIM od kilku miesięcy. W dniach obrad, w kilkunastu klinikach, oddziałach, zakładach i pracowniach diagnostycznych, dodatkowo czuwało ponad 130 medyków. W gotowości były łóżka, przygotowane na wypadek konieczności hospitalizowania najważniejszych delegatów.
W „Strefie 0” czuwali lekarze WIM. A w kilku kluczowych miejscach Stadionu Narodowego zorganizowano punkty pomocy medycznej. – Tam 24-godzinny dyżur pełniły zespoły medyczne składające się z lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych. W sumie w przygotowanie i zabezpieczenie Szczytu zaangażowało się ponad 40 pracowników Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, którzy stanowili trzon zabezpieczenia – mówi ppłk dr n. med. Krzysztof Karwan, zastępca kierownika SOR WIM.
Jeden z dyżurujących zespołów medycznych Szpitalnego Oddziału Ratunkowego WIM.
- Chciałbym podziękować wszystkim osobom, które podjęły się trudu opracowania koncepcji, przygotowania i realizacji zabezpieczenia medycznego Szczytu NATO. Szczególnie dziękuję tym, którzy z własnej inicjatywy zaangażowali się w to ważne przedsięwzięcie – podkreśla gen. prof. G. Gielerak.
Szczyt NATO odbywał się w Warszawie 8 i 9 lipca 2016 r. Był największym w historii Sojuszu spotkaniem przywódców państw członkowskich i jednym z najważniejszych tegorocznych wydarzeń w polityce światowej. Do stolicy Polski przybyło ok. 2100 uczestników delegacji z ponad 60 państw.
Fot: Krzysztof Karwan, Kancelaria Prezydenta RP
Więcej na ten temat:
„Polska Zbrojna”: Jaką rolę w państwach NATO odgrywają duże, wieloprofilowe szpitale wojskowe?