Medycyna w Mundurze
Ukraińscy księża szkolili się z PTSD
Wiedza dotycząca uzależnień oraz stresu traumatycznego jest niezbędna w codziennej pracy duszpasterskiej na ukraińskiej prowincji. Księża szkolący się w WIM przekonywali, że ludzie z problemami częściej poszukują pomocy u duszpasterzy w rodzinnej parafii, niż w oddalonym od miejsca zamieszkania gabinecie psychologa lub psychiatry. Podkreślali, że szkolenia w WIM oceniają wyżej niż prowadzone przez specjalistów z USA czy Izraela, w których brali udział.
Uczestnicy kursu ze szkolącycmi ich specjalistami z Kliniki.
W Klinice Psychiatrii, Stresu Bojowego i Psychotraumatologii CSK MON WIM szkoliło się 15 terapeutów uzależnień z Ukrainy. 9 z nich to księża kościoła greckokatolickiego. Kurs obejmował diagnostykę i podstawy terapii zaburzeń związanych ze stresem traumatycznym (PTSD). To już kolejne takie zajęcia zorganizowane dla specjslistów zza wschodniej granicy. Tym razem zostały one zlecone przez stowarzyszenie MONAR.
- Jeden z księży opowiadał, że w jego małej wiejskiej parafii mieszka 30 weteranów wojennych. Są wśród nich tacy, którzy uczestniczyli w trwającym konflikcie zbrojnym pomiędzy Ukrainą i Rosją. Ale są też uczestnicy w inwazji Związku Radzieckiego na Afganistan w latach 1979 – 1989. Udział w walkach odbił się negatywnie na ich psychice – mówi płk dr n. med. Radosław Tworus, kierownik Kliniki.
To już kolejne szkolenie dotyczące PTSD dla Ukraińców [Przeczytaj o jednym z poprzednich].
Wszyscy Ukraińcy podkreślali, że zaburzenia związane ze stresem traumatycznym często współwystępują z uzależnieniami. Przede wszystkim z uzależnieniami od alkoholu, a wiedza dotycząca umiejętności diagnostycznych w tych zakresach jest niezbędna do poprowadzenia właściwego procesu psychoteraputyczno-leczniczego.
Uczestnicy szkolenia z dużym uznaniem mówili o polskich, systemowych rozwiązaniach dotyczących opieki nad weteranami. Szczególnie wysoko oceniali szybkie wprowadzenie ustawy o weteranach działań poza granicami państwa oraz gwarantowany nią zakres pomocy.
Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy certyfikat.
- Nasi goście podkreślali, że Klinika Stresu Bojowego WIM jest znana na Ukrainie, a kursy dotyczące PTSD są wysoko oceniane. Szczególnie przyjemnie było słyszeć, że zakres programowy szkoleń oraz zaangażowania osób prowadzących zajęcia jest większy, niż podobnych szkoleń organizowanych przez specjalistów z USA czy Izraela. Psychiatrzy i psycholodzy z Ukrainy korzystają bowiem z programów pomocowych z wielu krajów. Mają więc sporą wiedzę dotyczącą oferty szkoleniowej wielu ośrodków zajmujących się PTSD – podkreśla gen. bryg. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM.
Szkolenie odbywało się między 18 a 22 lipca 2016 r.
Fot. Andrzej Mikiel