Medycyna w Mundurze
Amerykanie docenili lekarzy z WIM za badania rannych żołnierzy. Zaproszenie na spotkanie prasowe
Pierwszy raz w prawie 60-letniej historii Konferencji Amerykańskich Ortopedów Wojskowych (SOMOS 58th Annual Meeting) wyróżniono badania lekarzy spoza Stanów Zjednoczonych. Główną nagrodę w konkursie prac naukowych zaprezentowanych na konferencji zdobyła praca lekarzy z WIM, zajmujących się badaniem żołnierzy rannych i poszkodowanych w efekcie wybuchu improwizowanych ładunków wybuchowych w Afganistanie (tzw. Projekt AFGAN).
Praca Polaków była jedną z ok. 40 ocenianych w dorocznym konkursie zgłoszonym na SOMOS 58th Annual Meeting. Komisja naukowa konferencji przyznała jej najwyższe noty. To dla WIM, ale też dla całej Wojskowej Służby Zdrowia, olbrzymi powód do satysfakcji, gdyż uczestnikami konferencji byli głównie specjaliści ze Stanów Zjednoczonych oraz zaproszeni goście w wiodących ośrodków ortopedycznych w Kanadzie, Norwegii, Izraelu i Wielkiej Brytanii.
W związku z sukcesem polskich ortopedów zapraszamy przedstawicieli mediów na spotkanie prasowe do Wojskowego Instytutu Medycznego.Wezmą w nim udział: * prof. dr hab. Wojciech Fałkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej; * ppłk lek. Marcin Wojtkowski oraz mjr lek. Jakub Ziółek z Kliniki Ortopedii i Traumatologii WIM; * Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Kwiatkowski – kierownik Ortopedii i Traumatologii WIM; * Gen. dyw. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak – dyrektor WIM, kierownik Projektu AFGAN.
Spotkanie odbędzie się 3 lutego (piątek) o godz. 10.00 w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie (ul. Szaserów 128, Warszawa, Budynek Główny, II piętro, sala nr 236 im. prof. A. Pokrzywnickiego). Zainteresowanych przedstawicieli mediów prosimy o zgłoszenia na adres e-mailowy jrybak@wim.mil.pl.
Główna nagroda i pierwsze miejsce dla reprezentantów zagranicznego ośrodka medycznego została przyznana pierwszy raz w 58. letniej historii Towarzystwa Amerykańskich Ortopedów Wojskowych. Podkreślał to Prezydent SOMOS ppłk Mark Slabaugh. W konferencji, która odbyła się w dniach 12-16 grudnia 2016 r. w Kalifornii, uczestniczyło dwóch przedstawicieli WIM: ppłk lek. Marcin Wojtkowski i mjr lek. Jakub Ziółek.
AFGAN to projekt współfinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju nr DOBR-BIO4/022/13149/2013 „Poprawa bezpieczeństwa i ochrona żołnierzy na misjach poprzez działanie w obszarach wojskowo-medycznym i technicznym”. Realizowany jest od 3 lat. Do jego „etapu medycznego” na ochotnika zgłosiło się aż 221 weteranów misji w Afganistanie, rannych i poszkodowanych w efekcie wybuchów IED. Czyli statystycznie co drugi żołnierz biorący udział w takich zdarzeniach w Afganistanie.