Medycyna w Mundurze
„Polska Zbrojna” o telefonie zaufania dla weteranów
Wystarczy zadzwonić pod numer 261-817-233. Kontakt daje gwarancję anonimowości i fachowej pomocy psychologicznej. To telefon zaufania, który od trzech lat działa w WIM. Pomógł już dziesiątkom osób. Dzwonią na niego zarówno byli uczestnicy misji wojskowych, jak i ich bliscy – wszyscy ci, którzy poznali, czym jest wojenna trauma i wiedzą jak trudno samemu z niej wyjść. Pisze o tym red. Anna Dąbrowska na portalu „Polski Zbrojnej”.
261-817-233 Zapamiętaj ten numer!
Telefon zaufania dla weteranów i ich rodzin czynny jest wdni powszednie od godz. 17 do 20
Na zdjęciu: Terapia weterana z PTSD z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości. Fot. Piotr Bławicki.
44-letni żołnierz zawodowy, weteran misji w Afganistanie, po powrocie do domu czuł się coraz gorzej. Cierpiał na bezsenność, stał się drażliwy, wybuchowy, miał problem z rozładowaniem narastającego napięcia. Postanowił poszukać pomocy, dzwoniąc na telefon zaufania dla weteranów misji zagranicznych. Taki telefon działa przy Klinice Psychiatrii, Stresu Bojowego i Psychotraumatologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Po rozmowie z dyżurującym konsultantem żołnierz zdecydował się na przyjazd do kliniki najpierw na 6-tygodniowe badania, a później na leczenie.
- To tylko jeden z przykładów działania naszego telefonu zaufania – przyznaje Anna Nycz, koordynatorka projektu. Telefon powstał ponad trzy lata temu, dokładnie 20 stycznia 2014 roku, z myślą o byłych uczestnikach misji wojskowych poza granicami kraju, którzy potrzebują pomocy psychologicznej i psychiatrycznej. Do końca 2016 roku skorzystało z niego 95 osób. Wśród dzwoniących na numer 261-817-233 są zarówno żołnierze, jak i ich bliscy. Niemal połowa dzwoniących – 42 osoby – to żołnierze. To głównie weterani misji w Afganistanie. – Dzwonią do nas z całej Polski, zarówno szeregowi, jak i oficerowie – mówią osoby pełniące dyżury przy telefonie.