Medycyna w Mundurze
C. Kieda: Nagroda Nobla 2019 potwierdza istotność badań LOMTI [film]
Laboratorium Onkologii Molekularnej i Terapii Innowacyjnych (LOMTI) Wojskowego Instytutu Medycznego prowadzi badania molekularne nad zjawiskiem niedotlenienia (hipoksji), czyli obniżonego poziomu tlenu w tkance oraz jego konsekwencji dla rozwoju chorób cywilizacyjnych jak nowotwory, choroby serca, czy cukrzyca. Jest to dziedzina badań uhonorowana w tym roku nagrodą Nobla. Struktura Laboratorium, jego wyposażenie oraz organizacja pracy są wypadkową najlepszych rozwiązań funkcjonujących w świecie.
LOMTI WIM działa od 2011 roku. Jego obecna struktura, zakres działalności, w tym sposób i forma współpracy z klinikami instytutu zostały ostatecznie zdefiniowane w połowie 2018 r. jako efekt poszukiwań optymalnej formuły implementacji w WIM modelu medycyny translacyjnej. Funkcję kierownika Laboratorium pełni prof. Claudine Kieda. Pani profesor jest ekspertem w dziedzinie biologii komórkowej i molekularnej. Koncentruje się przede wszystkim na badaniach podstawowych, czyli pracach eksperymentalnych lub teoretycznych podejmowanych w celu zdobycia nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktach bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne. Jej badania dotyczą głównie molekularnych mechanizmów chorób cywilizacyjnych (w tym nowotworów) z użyciem alternatywnych metod in vitro, które odzwierciedlają warunki panujące w żywym organizmie objętym chorobą. Pod kierownictwem Prof. Kiedy Laboratorium stało się samodzielnym ośrodkiem naukowym prowadzącym badania na światowym poziomie. Ich przykładem są prowadzone przez prof. Kiedę oraz Jej zespół badania molekularne nad zjawiskiem niedotlenienia (hipoksji), czyli obniżonego poziomu tlenu w tkance oraz badaniu konsekwencji niedotlenienia dla rozwoju choroby – jest to dziedzina badań nagrodzona w tym roku nagrodą Nobla. Hipoksja jest kluczowym parametrem w wielu chorobach cywilizacyjnych, takich jak nowotwory czy cukrzyca.
Jest to obserwacja, która doprowadziła tegorocznych noblistów G. L. Semenza, P. J. Ratcliffe i W. G. Kaelina do odkrycia mechanizmów molekularnych, za pomocą których komórki reagują na zmiany poziomu tlenu w otoczeniu. Zostało to podsumowane w oświadczeniu Komitetu Noblowskiego zdaniem: „how cells sense and adapt to oxygen availability” (jak komórki odczuwają i adaptują się do zmiennego poziomu tlenu). Właśnie dlatego pracownicy LOMTI oraz nasi koledzy i koleżanki z całego świata, z którymi współpracujemy, z radością przyjęliśmy informacje o wyborze Komitetu Noblowskiego. Bardzo się cieszymy, że nasze długoletnie przekonanie o ogromnym znaczeniu wpływu poziomu tlenu na wynik eksperymentów komórkowych i kwestionowanie prowadzenia badań w warunkach atmosferycznego poziomu tlenu (tzw. normoksji) znalazło odzwierciedlenie w decyzji Komitetu Noblowskiego i zostało uznane za kluczowe i fundamentalne przez światową społeczność naukową.
Laboratorium prowadzi intensywną wymianę doświadczeń z innymi ośrodkami badawczymi, jak jest prowadzona obecnie współpraca i jakie są jej założenia?
Prof. C. Kieda: Współpracujemy z wieloma jednostkami naukowymi znajdującymi się m.in. we Francji (Centrum Biofizyki Molekularnej, CNRS Orleans; Instytut Gustave Roussy, INSERM, Villejuif), Niemczech (Niemieckie Centrum Badania Raka, EMBL, Heidelberg), we Włoszech (Zakład Glikobiologii, Uniwersytet Milan), czy w Izraelu (Zakład Biofizyki Instytutu Weizmanna, Rehovot). Prowadzimy także bardzo intensywną współpracę z instytutami polskimi, w szczególności z Uniwersytetem Jagiellońskim (Zakład Biotechnologii Medycznej i Zakład Biofizyki, Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii), Uniwersytetem Medycznym w Warszawie (Zakład Histologii i Embriologii, Centrum Biostruktury), w Poznaniu (Zakład Diagnostyki i Immunologii Nowotworów, Wielkopolskie Centrum Onkologii) oraz PAN - Instytutem Nenckiego (z którym tworzyłam wspólnie Studium Medycyny Molekularnej) oraz Instytutem Hirszfelda we Wrocławiu (Zakład Onkologii i Terapii Eksperymentalnej). Naszymi nowymi partnerami jest też CMKP w Warszawie. Poza tym, prowadzimy badania z zespołami z Uniwersytetu Emory (Międzynarodowe Centrum Badania Malarii, Szkoła Edukacji i Rozwoju w Medycynie), Uniwersytetami Harvard (Centrum Medyczne Beth Israel Deaconness HMS, Szkołą Medyczną Harvarda, Centrum Glikonauki) i Tuft (Szkołą Nauki i Polityki Żywienia Friedmana, Uniwersytet Tuft) z Bostonu oraz z Instytutem Riken (Zakład Gliko-onkologii i Onkologii Medycznej, Międzynarodowe Centrum Raka) i Wydziałem Biologii Naczyniowej Sendai, Instytutu Rozwoju, Starzenia oraz Raka, Tohoku University z Japonii.
Bardzo zależy nam na współpracy wewnątrz WIM - realizujemy projekty razem z Zakładem Radiologii oraz nawiązaliśmy współpracę z Kliniką Okulistyki i Pracownią Hiperbarii z zamiarem składania wspólnie projektów naukowych.
Obecnie, aby potencjał LOMTI mógł się rozwijać w pełni, potrzebujemy wzbogacać nasz zespół badawczy - teraz tworzą go w dużym stopniu doktoranci, bardzo zdolni i aktywni ludzie. Jednak potrzebujemy więcej osób doświadczonych, które będą dalej rozwijać możliwości Laboratorium, wprowadzać nowe techniki oraz pozyskiwać i realizować duże projekty. Druga kwestia to dostęp do nowoczesnej i wyposażonej w specjalistyczny i unikatowy sprzęt, zwierzętarni przeznaczonej do hodowli i utrzymywania zwierząt. Taka zwierzętarnia pozwoli nam przeprowadzać zaawansowane badania przedkliniczne i weryfikować wyniki naszych badań in vitro. Jest to absolutnie konieczne, jeśli chcemy realnie i skutecznie połączyć badania podstawowe z aplikacyjnymi i przełożyć nasze osiągnięcia na zastosowania kliniczne w WIM.
Naszą kolejną mocną stroną jest dostęp do szpitala - możliwość wspólnego prowadzenia badań przez klinicystów i badaczy nauk podstawowych. Stale poszukujemy lekarzy chcących rozszerzać swoją działalność naukową o aspekty biologiczne i wydaje się nam, że jesteśmy coraz bardziej rozpoznawani w WIM. Prowadzimy już doświadczenia komórkowe we współpracy np. z dr Piaseckim z Zakładu Radiologii, w ramach jego projektu.
Mamy nadzieję, że nasze comiesięczne spotkania naukowe (w środy o godz. 13.00), na które zapraszamy znanych polskich i zagranicznych naukowców oraz wewnętrzne cotygodniowe spotkania (tzn. Journal clubs - prezentacja artykułu naukowego, w piątki o 9.00) są dobrym sposobem na rozprzestrzenianie informacji wewnątrz WIM o naszym potencjale, badaniach i otwartości na współpracę. Przy tej okazji zapraszam serdecznie wszystkich pracowników WIM do uczestniczenia w tych spotkaniach.
Rozmawiała: Małgorzata Złotkowska