Medycyna w Mundurze
Kompletny szpital – wizyta studyjna w obszarze farmakoekonomiki
Kierownicy Apteki Zakładowej 107 Szpitala Wojskowego z Przychodnią w Wałczu oraz 6 Szpitala Wojskowego w Dęblinie wizytowali Aptekę Zakładową WIM. Spotkanie zorganizowane zostało w myśl nowej inicjatywy WIM - dzielenia się najlepszą wiedzą, doświadczeniem, sprawdzoną w działaniu praktyką, tak aby wzmacniać rynkową wartość konkurencyjną podmiotów leczniczych WSZ. Kierownik apteki płk mgr farm. Sławomir Waryszak zapoznał gości ze strukturą i zakresem kompetencji apteki.
Goście zapoznali się z poszczególnymi sekcjami Apteki Zakadowej WIM. Dużym zaskoczeniem okazał się szeroki wachlarz asortymentu, w jaki apteka zaopatruje jednostki instytutu. Ogromne wrażenie zrobiła Centralna Pracownia Przygotowywania Leków Cytotoksycznych. To jedna z najnowocześniej wyposażonych pracowni w Polsce, w której wykonywane są w pełni zindywidualizowane dawki leków dla pacjentów z chorobami nowotworowymi. Kierownik pracowni mgr farm. Elżbieta Małachowska przedstawiła procedury zlecania, weryfikacji, wykonania oraz wydawania leków na bazie systemu komputerowego dedykowanego wyłącznie do leków cytotoksycznych. Bardzo wysoko zostały ocenione normy i standardy obowiązujące w pracowni. Goście byli żywo zainteresowani możliwościami w zakresie potencjalnych oszczędności generowanych przez pracownię, podniesieniem jakości opieki nad pacjentami oraz bezpieczeństwem personelu medycznego.
Kolejnym punktem wizyty było zapoznanie przedstawicieli szpitali z procesami dotyczącymi zabezpieczenia potrzeb klinik i oddziałów w leki gotowe, recepturowe oraz wyroby medyczne. Z dużym zainteresowaniem goście wysłuchali informacji dotyczącej zabezpieczania pacjentów w spersonalizowane produkty do żywienia pozajelitowego. Bardzo pozytywnie została odebrana informacja o zabezpieczaniu przez aptekę zakładów diagnostycznych w odczynniki. Niespodzianką dla wizytujących była obecność w strukturach apteki sekcji zamówień publicznych. Wśród wizytujących duże zainteresowanie wzbudziła praca sekcji farmakoekonomiki i analiz. Padło dużo pytań dotyczących zakresu prac jakie są w kompetencji farmaceutów klinicznych. Zapoznali się z protokołami w zakresie interakcji lekowych, systemami wykorzystywanymi do analiz oraz z procedurami obowiązującymi w aptece.
Wizyta zaowocowała inicjatywą powołania grupy roboczej celem wypracowania standardów w zakresie organizacji i pracy w aptekach podległych MON. Na zakończenie goście podziękowali za szczegółowe i bardzo merytoryczne przedstawienie aspektów będących w gestii apteki zakładowej, podkreślając nowoczesność w zakresie organizacji i zarządzania apteką oraz podążania za współczesnymi trendami w zakresie farmakoekonomiki i opieki farmaceutycznej.
mgr farm. Jędrzej Zarzycki - kierownik Apteki Zakładowej 107 Szpital Wojskowy z Przychodnią SPZOZ w Wałczu
Chciałbym podziękować za możliwość wzięcia udziału w wizycie studyjnej w WIM wszystkim osobom zaangażowanym w inicjatywę „Kompletny Szpital”. Możliwość zwiedzenia nowoczesnej i zarządzanej według najnowszych standardów Apteki Zakładowej WIM i wymiana doświadczeń oraz poglądów z jej pracownikami, a przede wszystkim Kierownikiem stanowią bezcenne źródło informacji.
Olbrzymią wartość dodaną stanowiła możliwość spotkania się z wysoko wykwalifikowanymi pracownikami WIM (m.in. Pełnomocnikiem Dyrektora WIM ds. Jakości) jak i bezpośrednia rozmowa z Dyrektorem WIM Panem gen. dyw. prof. dr hab. n. med. Grzegorzem Gielerakiem.
Podczas wizytacji oraz rozmów z pracownikami Apteki Zakładowej WIM i jej Kierownikiem można było zaobserwować jak olbrzymia przepaść kadrowa, lokalowa, a także rozumienie znaczenia i roli Apteki Zakładowej dzieli ją od większości Aptek Zakładowych Szpitali Wojskowych o niższym poziomie referencyjnym i/lub zlokalizowanych w dalszej odległości od dużych aglomeracji miejskich.
Najważniejszym wydarzeniem płynącym z w/w wizyty studyjnej jest projekt powołania grupy roboczej mającej głównie na celu:
• Zminimalizowanie różnic w zasobach, kadrach oraz warunkach lokalowych wszystkich Aptek Zakładowych Szpitali Wojskowych;
• Wypracowanie norm pracy Aptek Zakładowych ON umożliwiających prężne działanie na współczesnym rynku opieki zdrowotnej oraz zdobywanie certyfikatów akredytacyjnych;
• Podniesienie znaczenia Apteki Zakładowej w strukturach Szpitala oraz przydzielenie jej zadań według najnowszych, międzynarodowych standardów i wytycznych;
• Ukazanie, że dobrze zarządzana Apteka Zakładowa posiadająca odpowiednie narzędzia, kompetencje oraz infrastrukturę jest gwarantem dużego obniżenia kosztów ponoszonych przez Szpital na szeroko rozumianą farmakoterapię i tym samym znaczące zwiększenie konkurencyjności Wojskowej Służby Zdrowia na współczesnym rynku usług medycznych.
dr n. farm. Małgorzata Wydrzyńska-Kuźma – kierownik Apteki Zakładowej 6 Szpitala Wojskowego z Przychodnią SP ZOZ w Dęblinie
Jestem niezmiernie wdzięczna za zaproszenie mnie do Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie w ramach programu „Kompletny Szpital”.
Spotkanie z kierownikiem Apteki Zakładowej WIM płk mgr farm. Sławomirem Waryszakiem oraz podległymi mu pracownikami, było bardzo miłym i owocnym merytorycznie wydarzeniem. Dowiedziałam się w jaki sposób funkcjonuje apteka oraz jak ważną rolę odgrywa w działalności jednego z największych szpitali wojskowych w Polsce. Jestem pełna podziwu dla fachowości i wiedzy personelu, wyposażenia apteki, wprowadzonych standardów oraz partnerskich relacji panujących pomiędzy Dyrektorem WIM a kierownictwem apteki. Wszystkie wymienione wyżej czynniki mają ogromne znaczenie w prawidłowym gospodarowaniu produktami leczniczymi oraz znacząco ograniczają koszty prowadzonej farmakoterapii. Z punktu widzenia farmaceuty z wieloletnim doświadczeniem bardzo cieszy mnie fakt, że moi koledzy po fachu są doceniani i traktowani z należytym szacunkiem przez inny personel medyczny oraz kadrę zarządzającą WIM. Takie relacje powodują zadowolenie z pracy oraz możliwość spełnienia zawodowego, co w dzisiejszych czasach nie należy do rzeczy oczywistych.
Równie owocne i interesujące było spotkanie z Pełnomocnikiem Dyrektora WIM ds. Jakości Panią Bożeną Trzuskowską. Poświęcony czas oraz wymiana doświadczeń pozwoliły nam poszerzyć wiedzę w zakresie systemów akredytacyjnych. W dzisiejszym systemie ochrony zdrowia to właśnie wysoka jakość usług medycznych powinna stanowić podstawę działalności leczniczej.
W drugim dniu naszej wizyty w WIM mieliśmy przyjemność osobiście porozmawiać z Dyrektorem WIM Panem gen. dyw. prof. dr hab. n. med. Grzegorzem Gielerakiem. Miła atmosfera spotkania, pełne zrozumienie dla rangi zawodu farmaceuty w szpitalu oraz ogromnej roli działalności Apteki Zakładowej w funkcjonowaniu placówki służby zdrowia, dały nam siłę i motywację do dalszego działania w zakresie rozwoju farmacji szpitalnej. Zwieńczeniem rozmów prowadzonych podczas wizyty studyjnej były wstępne plany zawiązania grupy roboczej farmaceutów szpitalnych wojskowej służby zdrowia, która będzie miała na celu min. opracowanie norm i standardów podnoszących jakość usług farmaceutycznych w szpitalach wojskowych oraz zwiększenia rangi zawodu farmaceuty i jego znaczenia w funkcjonowaniu szpitali w resorcie ON.
Bardzo dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w organizację naszej wizyty i życzę wielu sukcesów i spełnienia zarówno w życiu osobistym jak i zawodowym.
Zapraszamy kadrę kierowniczą podmiotów leczniczych wojskowej służby zdrowia do współpracy z naszą placówką oraz kontaktu w celu realizacji kolejnych etapów projektu „Kompletny Szpital”.
Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres: kompletnyszpital@wim.mil.pl.
Wizyta studyjna w Aptece Zakładowej WIM
Wizyta studyjna w Aptece Zakładowej WIM
Wizyta studyjna w Aptece Zakładowej WIM
Fot. WIM A. Kosater