Medycyna w Mundurze
Wizyta szefa służby zdrowia US Army w Europie
Zabezpieczenie żołnierzy wojsk amerykańskich stacjonujących w Polsce związane z wypadkami i zdarzeniami nagłymi, wspólne szkolenia oraz włączenie WIM w rozwijany system telemedycyny NATO. To obszary współpracy, które zasugerował gen. bryg. Ronald P. Stephens, odpowiadający za zabezpieczenie medyczne wojsk US Army stacjonujących w Europie. Generał przewodził delegacji, która wizytowała wojskowy szpital na Szaserów.
Gen. Stephensowi towarzyszył sierżant-major (żołnierz odpowiadający za służbę podoficerów służb medycznych US Army w Europie) Robert N. Vose. W skład delegacji wchodził również ppłk Paweł Puchta, odpowiadający za zabezpieczenie medyczne amerykańskich sił powietrznych w Europie. Podpułkownik doskonale zna szpital na Szaserów, jest bowiem absolwentem Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi, specjalizację z chirurgii przeprowadził w WIM, wyemigrował do USA i tam zaciągnął się do armii. Wraz z amerykańskimi gośćmi do WIM przybyli: dr Aurelia Ostrowska, dyrektor Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia oraz jej zastępca – płk lek. Sławomir Chmiel.
Od lewej: dr Aurelia Ostrowska, gen. bryg. Ronald P. Stephens, gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak - dyrektor WIM, ppłk Paweł Puchta, sierżant-major Robert N. Vose.
Sojuszników najbardziej interesowały te obszary funkcjonowania szpitala, z których mogliby korzystać żołnierze amerykańscy stacjonujący w Polsce. Zobaczyli więc Szpitalny Oddział Ratunkowy i zapoznali się ze specyfiką Centrum Urazowego funkcjonującego w ramach WIM.
Gen. Stephens był zdziwiony, że jeden ośrodek medyczny może zabezpieczać tak wielki obszar, jakim jest Mazowsze z jego 5,5 mln mieszkańców. Olbrzymie wrażenie zrobiły na nim statystyki. W SOR WIM codziennie przyjmowanych jest bowiem ok. 130 chorych, z których ok. 30 innych jest przywożonych przez różne służby ratownicze. Zaś co roku do Centrum Urazowego trafia 480 ciężko poszkodowanych z urazami wielonarządowymi, oparzeniami 3 stopnia i postrzałami. Nawet jak na warunki amerykańskie są to liczby imponujące!
Ppłk Paweł Puchta w rozmowie z płk. dr. Arturem Bachtą – komendantem szpitala na Szaserów, płk. lek. Jarosławem Kowalem – jego zastępcą i ppłk. lek. Marcinem Wojtkowskim – ortopedą z WIM.
Delegacja zobaczyła również pracę Oddziału Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego, Pracownię Elektrokardiografii oraz Pracownię Hemodynamiki, czyli miejsca, w które trafia chory przywieziony do szpitala z poważnymi problemami kardiologicznymi.
Goście zwiedzili również nowoczesne laboratoria Kliniki Onkologii oraz Ośrodek Kliniczny Medycyny Hiperbarycznej. Ten ostatni jest jedynym miejscem w Europie Środkowo-Wschodniej, zabezpieczającym potrzeby wojska. Z ośrodka mogą korzystać m.in. poszkodowani płetwonurkowie, lotnicy, spadochroniarze czy żołnierze sił specjalnych.
Duże wrażenie na amerykańskich gościach zrobiło również Centrum Kształcenia Podyplomowego. Obserwowali tam rutynowe szkolenie prowadzone dla antyterrorystów policyjnych. Generał chwalił zarówno realizm scenariusza ćwiczeń, jak i sposób prowadzenia zajęć przez instruktorów.
Gen. bryg. Ronald P. Stephens w Ośrodku Klinicznym Medycyny Hiperbarycznej. Przewodnikiem jest kpt. Jacek Siewiera – szef Ośrodka.
Na zakończenie wizyty, na gorąco, gen. Ronald Stephens zaproponował trzy obszary, w których można rozwinąć współpracę między WIM a strukturami medycznymi US Army. Chodzi o zabezpieczenie żołnierzy wojsk amerykańskich stacjonujących w Polsce związane z wypadkami i zdarzeniami nagłymi oraz wspólne szkolenia.
Trzeci kierunek to włączenie szpitala na Szaserów w rozwijany system telemedycyny sił NATO. W tej dziedzinie WIM ma duże doświadczenia, zarówno wojskowe, jak i cywilne. Podczas misji w Afganistanie przy pomocy telemedycyny specjaliści ze szpitala na Szaserów konsultowali rannych i poszkodowanych przebywających w polskim szpitalu polowym w bazie Ghazni. Zaś od kilku lat specjaliści z WIM tą drogą udzielają pomocy chorym w kraju. M.in. wdrożono już projekt Koordynowanej Opieki Specjalistycznej w Zawale (KOS-zawał), trwa pilotaż programu dotyczącego udarów mózgu (KOS-udar), który powinien zostać wdrożony w 2021 r.
Dr Aurelia Ostrowska, gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak i gen. bryg. Ronald P. Stephens w Klinice Kardiologii WIM.
Fot. Andrzej Kosater, Jacek Siewiera