Medycyna w Mundurze
Podejrzewasz zawał serca a boisz się koronawirusa? Nie zwlekaj!
Apelujemy do pacjentów, by mimo uzasadnionego lęku przed koronawirusem nie bagatelizowali groźnych objawów chorób serca. Pacjenci z chorobami serca stanowią grupę zwiększonego ryzyka objawowego przebiegu zakażenia koronawirusem i są zagrożeni ciężkim przebiegiem choroby COVID-19. Niezależnie od pandemii choroby układu sercowo-naczyniowego, w tym przede wszystkim choroba niedokrwienna serca, są obecnie i najpewniej nadal pozostaną pierwszą przyczyną zgonów w Polsce.
Pacjenci kardiologiczni, nawet w dobie epidemii, nie mogą być pozbawieni dostępu do nowoczesnych terapii – dodaje płk dr hab. med. Paweł Krzesiński, kierownik Kliniki Kardiologii i Chorób Wewnętrznych WIM – Zaniechanie lub opóźnienie zgłoszenia się do szpitala z objawami zawału serca, zaostrzenia niewydolności serca lub groźnej arytmii może skończyć się tragicznie. Pacjenci z potwierdzonym wcześniej zakażeniem koronawirusem powinni być transportowani do szpitala jednoimiennego, jeżeli tylko ośrodek ten jest w stanie udzielić im należnej pomocy. Niemniej, nadal większość pacjentów kardiologicznych nie ma objawów COVID-19 i może być ratowana w każdym ośrodku z całodobowym dyżurem hemodynamicznym, takim jaki jest zapewniony w WIM.
Nasza Pracownia Hemodynamiki jest doskonale przygotowana do przyjmowania chorych z zawałem serca w dobie pandemii COVID-19 – uspokaja dr med. Piotr Kwiatkowski, Kierownik Pracowni. – Posiadamy odpowiednie warunki, sprzęt, procedury i doskonale przeszkolony zespół.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości mamy możliwość izolacji chorego do czasu wykluczenia zakażenia SARS-Cov-2 testem genetycznym, który wykonywany jest w WIM - uzupełnia płk dr med. Robert Ryczek, Szef Oddziału Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego.
Kontakt z Kliniką Kardiologii i Chorób Wewnętrznych WIM - tel. 261-816-372.