Medycyna w Mundurze
Ćwiczenia wojskowe Renegade/Sarex 2021 z udziałem WIM
W dniach 17-21.05.2021 odbyła się kolejna edycja ćwiczeń taktyczno-specjalnych RENEGADE/SAREX 2021. Ostatni, IV etap ćwiczeń miał miejsce w Wojskowym Instytucie Medycznym i obejmował ewakuację poszkodowanych drogą powietrzną. Przebieg ćwiczeń na terenie WIM zaplanowali i skoordynowali instruktorzy Oddziału Medycyny Pola Walki i Symulacji Medycznej z Centrum Kształcenia Podyplomowego WIM.
W akcji prowadzonej na terenie WIM udział wzięły cztery Lotnicze Załogi Poszukiwawczo-Ratownicze z udziałem różnych statków powietrznych. Były to Mi-8, Mi-17, W3-Sokół i Black Hawk. Oprócz załóg Lotniczych Zespołów Poszukiwawczo-Ratowniczych w ćwiczeniu udział brały również załogi PSP, Policji i PCK, które działały na miejscu zdarzenia. Rolę poszkodowanych odgrywali doświadczeni medycy, którzy mogli oceniać jakość procedur ratunkowych oraz akcję poszukiwawczo-ratowniczą. W każdym z czterech śmigłowców transportujących rannych znajdowało się dwóch poszkodowanych, w tym jeden w stanie ciężkim. Taki scenariusz ćwiczeń pozwalał na sprawdzenie i porównanie działań czterech różnych zespołów medycznych.

Warto podkreślić, iż ćwiczenia odbywały się w czasie regularnej pracy szpitala. W ich trakcie dwukrotnie lądowały śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego z prawdziwymi poszkodowanymi. Konieczne było skoordynowanie działań dotyczących ćwiczeń z przyjęciem prawdziwych pacjentów. Wymagało to koordynacji lądowiska, ciągłej łączności z Cywilno-Wojskowym Ośrodkiem Koordynacji Poszukiwania, Ratownictwem Lotniczym oraz Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym i zespołami medycznymi.
Wszystkie działania w ramach Ćwiczenia RENEGADE/SAREX 2021 pozwoliły na integrację wielu służb oraz usprawnienie istniejących procedur. Wykorzystanie w ćwiczeniach ratowniczych symulacji medycznej pozwoliło zaś na odwzorowanie realnych warunków zabezpieczenia poszkodowanych. W ćwiczeniach na terenie WIM wzięło udział kilkadziesiąt osób. Byli to lekarze, ratownicy medyczni, pielęgniarki, zespół transportu medycznego oraz załogi Państwowej Straży Pożarnej JGR8.
Ćwiczenia były realizowane z wykorzystaniem Szpitala Modułowego (symulacja transportu poszkodowanych) oraz Pracowni Symulacji Medycznej WIM, która pełniła rolę Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. W tym miejscu zespoły medyczne przeprowadzały przyjęcie pacjentów i postępowanie ratunkowe. Wszystko działo się pod obserwacją instruktorów z CKP WIM, którzy bezpośrednio udzielali informacji zwrotnych.


Jesteśmy bardzo zadowoleni z faktu zaproszenia Wojskowego Instytutu Medycznego do udziału w ćwiczeniach. Zdajemy sobie sprawę, że ćwiczenia nie mogłyby się odbyć bez zaangażowania wielu instytucji i osób. Dlatego specjalne podziękowania kierujemy do ppłk pil. Mariusza Tracza-Sala za zaproszenie do udziału w ćwiczeniach. Dziękujemy również wszystkim zaangażowanym w realizację ćwiczeń medykom, Państwowej Straży Pożarnej z JRG 8 dzięki, której czuliśmy się bezpieczniej podczas lądowania śmigłowców, załogom śmigłowcowym za profesjonalny transport i super umiejętności oraz Polskiemu Czerwonemu Krzyżowi za pozoracje poszkodowanych.
Foto: WIM/Piotr Bławicki