Medycyna w Mundurze
Biopsja fuzyjna prostaty - nowy standard rozpoznawania raka stercza
Rak prostaty (stercza) stał się najczęstszym nowotworem złośliwym u mężczyzn w Unii Europejskiej. Tylko wczesne rozpoznanie umożliwia pacjentom zaproponowanie leczenia radykalnego (łącznie z wykonaniem prostatektomii radykalnej przy użyciu nowoczesnego systemu robotycznego da VINCI), a tym samym całkowite wyleczenie z choroby nowotworowej – podkreśla ppłk dr n. med.Tomasz Syryło, kierownik Kliniki Urologii Ogólnej, Czynnościowej i Onkologicznej.
Zapadalność na raka rośnie wraz z wydłużeniem średniej długości życia mężczyzn. Wzrost stężenia PSA, nieprawidłowości w urologicznym badaniu przedmiotowym (wyczuwalne stwardnienia w badaniu per rectum) oraz podejrzane ogniska w badaniach obrazowych stanowią główne przesłanki do poszerzenia diagnostyki w kierunku raka stercza. Wprowadzenie multiparametrycznego rezonansu prostaty do diagnostyki obrazowej znacznie przyczyniło się do zwiększenia rozpoznawalności podejrzanych o nowotwór ognisk w gruczole krokowym (klasyfikacja PIRADS). Według obowiązujących wytycznych Europejskiego Towarzystwa Urologicznego ogniska PIRADS ≥3 powinny zostać poddane biopsji, aby uzyskać rozpoznanie histopatologiczne i rozstrzygnąć, czy mamy do czynienia z nowotworem, rozrostem łagodnym, czy zapaleniem. Niewielka średnica i niekiedy brak ewidentnych zaburzeń echogeniczności ognisk podejrzanych o nowotwór często są główną przyczyną niepowodzeń diagnostycznych standardowej biopsji przezodbytniczej.
Te ograniczenia eliminowane są podczas biopsji fuzyjnej. Usprzętowienie Kliniki w najnowocześniejszy aparat usg z głowicami i oprzyrządowaniem do wykonywania biopsji fuzyjnej umożliwia wykonywanie tej procedury w trybie jednodniowym. Biopsja fuzyjna istotnie zwiększa wykrywalność raka stercza oraz zmniejsza ilość wykonywania biopsji powtórnych – kontynuuje dr Syryło. W trakcie biopsji fuzyjnej obrazy z rezonansu oraz przezodbytniczego usg stercza są nakładane na siebie w czasie rzeczywistym.Takie połączenie (fuzja) obrazów umożliwia precyzyjne określenie miejsca pobrania wycinków przez igłę biopsyjną.
Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym powierzchownym oraz głębokim. Biopsja wykonywana jest przez nakłucie skóry krocza, co istotnie zmniejsza ryzyko powikłań infekcyjnych (w tym septycznych) w porównaniu z biopsją przezodbytniczą. Na życzenie pacjenta zabieg można także wykonać w znieczuleniu krótkim dożylnym. Następnie pobrany materiał tkankowy jest oddawany do badania histopatologicznego. Po uzyskaniu wyniku planowane jest dalsze postępowanie i szybkie zaproponowanie leczenia rozpoznanego raka prostaty.
W Klinice Urologii Ogólnej, Czynnościowej i Onkologicznej kwalifikacjami oraz przeprowadzaniem zabiegów zajmują się lekarze specjaliści: dr Karol Stajno (tel. 261 818 503), w Poradni Urologicznej dr Agnieszka Grabińska (tel. 261 816 222).
Aut. ppłk dr n. med. Tomasz Syryło