Medycyna w Mundurze
Specjaliści z WIM leczyli udar mózgu u 13-letniego dziecka
W WIM miał miejsce pierwszy przełomowy zabieg leczenia ostrego udaru mózgu u trzynastoletniego dziecka. Pacjent został przywieziony z oddalonego o ponad 100 km od Warszawy Szpitala w Ciechanowie. Operacja odbyła się z wykorzystaniem trombektomii mechanicznej - najnowszej metody leczenia udaru niedokrwiennego mózgu, polegającej na instrumentalnym usunięciu skrzepliny z naczynia tętniczego mózgowia.
Dzięki błyskawicznej reakcji, ogromnemu zaangażowaniu i współpracy pomiędzy lekarzami ze Szpitala w Ciechanowie oraz specjalistami z Kliniki Neurologicznej, Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii i Pracowni Radiologii Zabiegowej w proces decyzyjno - leczniczy zabieg trombektomii zakończył się sukcesem.
Lekarze działali w sytuacji „niestandardowej” ze względu na brak istniejących wytycznych co do zasad leczenia zabiegowego, opieki anestezjologicznej i neurologicznej dzieci z udarem mózgu. Ich postawa oraz kreatywne poszukiwanie efektywnych rozwiązań problemu zasługuje na ogromne uznanie.
Według udokumentowanych danych jest to drugi lub trzeci przypadek leczenia zabiegowego udaru u dziecka w Polsce. Jest to także najmłodszy pacjent poddany trombektomii w naszym kraju.

Foto 2. Cewnik aspiracyjny w tętnicy środkowej mózgu lewej (strzałka)
Foto 3. Udrożniona tętnica środkowa mózgu lewa - stan po trombektomii aspiracyjnej.
Młody Pacjent po zabiegu trombektomii i krótkim pobycie w Klinice Anestezjologii i Intensywnej Terapii WIM został przetransportowany w dniu 17.11.2022 r. do Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.
Wszelkie pytania prosimy kierować na adres mailowy ppiasecki@wim.mil.pl.
Zdjęcia. Zbiory WIM