- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
WIM-PIB po kolejnej wizycie akredytacyjnej
Wojskowy Instytut Medyczny – Państwowy Instytut Badawczy po raz kolejny uzyskał Certyfikat Akredytacyjny (nr 2022/68), który jest potwierdzeniem wysokiej jakości udzielanych świadczeń. Uzyskanie certyfikatu poprzedzone było wizytą przedstawicieli Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, podczas której podkreślano zaangażowanie personelu w działania projakościowe oraz komunikację pracowników.
Czytaj więcejWIM zaprasza lekarzy anestezjologów do współpracy
W odpowiedzi na dynamicznie zmieniający się rynek usług medycznych proponujemy Państwu nowatorską formę zatrudnienia w Wojskowym Instytucie Medycznym. Jesteśmy jedną z największych, wieloprofilowych, o najwyższym stopniu referencyjności, akredytowanych placówek ochrony zdrowia w Polsce. Nasze sale operacyjne, gabinety zabiegowe oraz nowoczesny sprzęt spełniają najwyższe światowe standardy, co pozwoli Państwu doskonalić swoją wiedzę i umiejętności pod okiem...
Czytaj więcejUniwersytet Warszawski oraz WIM podjęły współpracę p…
14 października 2022 r. Rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. dr hab. Alojzy Z. Nowak oraz dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego gen. broni prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, podpisali porozumienie w sprawie współpracy organizacyjnej oraz dydaktyczno-badawczej przy tworzeniu i prowadzeniu kształcenia lekarzy na nowo formowanym Wydziale Medycznym Uniwersytetu Warszawskiego.
Czytaj więcejWIM państwowym instytutem badawczym
Szanowni Państwo, Drodzy Pracownicy Wojskowego Instytutu Medycznego, na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 września 2022 roku Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie otrzymał status państwowego instytutu badawczego. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 19 października, co będzie m.in. oznaczać, że z tym dniem oficjalną nazwą używaną przez instytut będzie Wojskowy Instytut Medyczny – Państwowy...
Czytaj więcejOgłoszenie o brakowaniu (zniszczeniu) dokumentacji m…
Informujemy, że planowane jest brakowanie dokumentacji medycznej pacjentów leczonych w Wojskowym Instytucie Medycznym przy ul. Szaserów 128, 04-141 Warszawa w roku 2001. Osoby uprawnione i zainteresowane odbiorem oryginału dokumentacji medycznej przeznaczonej do niszczenia mogą ubiegać się o jej odbiór do 31.12.2022 r. po uprzednim złożeniu wniosku w Archiwum Medycznym.
Czytaj więcejLASEROWA I SOCZEWKOWA KOMERCYJNA KOREKCJA WAD WZROKU…
Chirurgia refrakcyjna rogówki i soczewki jest jedną z intensywniej rozwijających się gałęzi okulistyki i umożliwia korekcję wad wzroku dzięki wykorzystaniu najnowszych odkryć medycyny i bioinżynierii, w tym ultranowoczesnych platform laserowych. Liczba wykonywanych laserowych zabiegów refrakcyjnych w Polsce i na świecie systematycznie rośnie; na świecie wykonywanych jest rocznie ok. 5 mln procedur a w Europie ok...
Czytaj więcejDlaczego warto pracować w WIM?
Jesteś pielęgniarką? Chcesz bezpłatnie podnosić kwalifikacje zawodowe? Szybko uzyskać specjalizację? Dokształcać się w miejscu pracy, bez wędrówek po różnych szpitalach? Zapytaj o pracę w Wojskowym Instytucie Medycznym. Szpital przy Szaserów zatrudni absolwentki pielęgniarstwa po studiach magisterskich i licencjackich. Dzięki wypracowanej w naszym szpitalu, innowacyjnej ścieżce rozwoju zawodowego, pielęgniarka może skorzystać z szybkiej drogi awansu zawodowego...
Czytaj więcejNa operację zaćmy czeka się tylko 7 dni
W naszym oddziale na operację zaćmy czeka się 7 dni. Operacje są bezpłatne, z ubezpieczenia, w ramach NFZ. Na pierwszą poradę okulistyczną zapraszamy do naszego szpitala: WIM Legionowo, ul. Zegrzyńska 8. Oddział Chirurgii Okulistycznej, piętro 3. Zapisy do Poradni Okulistycznej: telefoniczne pod nr tel. 261-866-225, pon., śr., czw., pt. w godzinach 7:30 – 14:00...
Czytaj więcejO historii pomnika poległych medyków
W Warszawie miał stanąć pomnik „członków służby zdrowia poległych za Ojczyznę”. Monument zamówiono u jednego z najwybitniejszych ówczesnych rzeźbiarzy – prof. Edwarda Wittiga. Środki na budowę zbierano w całej Polsce w czasie dobrowolnych składek medyków cywilnych i wojskowych. Prace przerwała II wojna światowa. Z okazji Święta Niepodległości warto przypomnieć jego ideę sprzed dziesięcioleci.
W 1927 r. gen. bryg. dr n. med. Stefan Hubicki, komendant Oficerskiej Szkoły Sanitarnej, funkcjonującej na terenie Zamku Ujazdowskiego w Warszawie oraz gen. bryg. dr n. med. Stanisław Roupert, szef Departamentu Służby Zdrowia Ministerstwa Spraw Wojskowych, zainspirowali prace nad budową pomnika, który upamiętni medyków poległych w walkach o odzyskanie niepodległości. Nie tylko tych, którzy ponieśli śmierć w czasie I wojny światowej, wojny bolszewickiej w 1920 r., ale także powstań narodowowyzwoleńczych oraz walk w czasach napoleońskich. Zlecenie na wykonanie monumentu otrzymał profesor krakowskiej ASP Edward Wittig. Jego dziełem są m.in. warszawskie pomniki „Lotnika” oraz Juliusza Słowackiego.
Jedno ze sprawozdań Komitetu Budowy Pomnika.
Całość prac wyceniono na 300 tys. zł. Środki na budowę miały pochodzić z dobrowolnych składek pracowników Wojskowej Służby Zdrowia. Z czasem jednak idea symbolizowana przez monument została rozszerzona. Zygmunt Wiśniewski w „Gazecie Lekarskiej” przypomina apel prof. dr. n. med. Władysława Szenajcha, wiceprezesa Naczelnej Izby Lekarskiej, który stawiał znak równości między medykami walczącymi na froncie, a tymi co dzień niosącymi pomoc potrzebującym: „Czym ma być pomnik ku czci poległych i zmarłych Członków Służby Zdrowia? Ma być uczczeniem nieznanej i często niedocenianej rycerskości,walki o zdrowie publiczne, ma być uczczeniem idei służby społecznej, uczczeniem tych, którzy polegli i zmarli w służbie idei. Wielkim jest brawurowe bohaterstwo żołnierza, równie wielkim jest ciche bohaterstwo miłosierdzia i współczucia, codzienny trud lekarza i jego współpracowników zarówno na polu bitwy, jak i w dniach pokoju, gdy pomaga w chorobie i ochrania zdrowych przed chorobą.”Po kilku latach zebrano 220 tys. zł. Dzięki temu powstał model gipsowy, a w 1937 r. w krakowskiej pracowni giserskiej rozpoczęto prace nad odlewem z brązu.
Krytyk sztuki Władysław Kozicki tak opisywał pomnik: „Krzepki, zdrowy sanitariusz w mundurze wojskowym i ciężkich butach, z odkrytą młodą głową, ruchem, znamionującym siłę, stanowczość i celowość, a równocześnie nieskończenie delikatnym i łagodnym podtrzymuje za ramiona obnażonego do połowy, tylko w hełm szturmowy i spodnie odzianego żołnierza piechoty, który ciężko ranny lub też do ostateczności wyczerpany, upadł na kolana, przechylając bezwładnie głowę i wypuszczając z rąk karabin. Broń ta na nic mu się już nie przyda, a jednak siłą nawyku i poczucia obowiązku, trzyma jeszcze na niej swą martwiejącą dłoń. Obraz najzupełniej realny i prawdziwy, żadnymi sztucznymi akcesoriami nie okraszony i nie wzmocniony, a jakże ogromnie tragiczny, jak potężnie wstrząsający, jak bardzo przeżyty i odczuty w swym duchowym wyrazie.”
Okładka "Lekarza Wojskowego" prezentująca projekt prof. Edwarda Wittiga.
Prace nad monumentem wstrzymała zbliżająca się wojna. Od 1936 r. medycy zaczęli zbierać datki na zakup samolotu sanitarnego, który miał zwiększyć potencjał Wojskowej Służby Zdrowia.
- Według mojej wiedzy, gipsowy model stojący w hallu Zamku Ujazdowskiego został zniszczony w trakcie niemieckiego bombardowania we wrześniu 1939 r., zaś brązowy odlew znajdujący się w firmie giserskiej w Krakowie, Niemcy polecili przetopić. Ale są też inne wersje wydarzeń. Uważam, że warto doprowadzić do powstania tego pomnika. Przed wojną tysiące ludzi, żołnierzy i cywili, wpłacało pieniądze aby okazać szacunek poległym medykom. Myślę, że powinniśmy uhonorować zarówno poległych, jak i tych, którzy pragnęli uczcić ich pamięć – mówi lek. Krzysztof Królikowski, prezes zarządu Stowarzyszenia Szpitala Ujazdowskiego.
- Jeśli ta idea się skrystalizuje, będziemy ją wspierać. To powrót do korzeni oraz piękny przykład, jak już przed dziesięcioleciami rozumiano wzajemne relacje między wojskową i cywilną służbą zdrowia - uważa gen. bryg. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM.
* * *
Materiał powstał na podstawie publikacji Zygmunta Wiśniewskiego w „Gazecie Lekarskiej”.
Więcej na ten temat:
http://www.oil.org.pl/xml/nil/gazeta/numery/n2006/n200612/n20061221
http://www.oil.org.pl/xml/nil/gazeta/numery/n2010/n201003/n20100332
http://spolecznosc.gazetalekarska.pl/__data/assets/pdf_file/0020/13529/n200612b.pdf (str. 34 – 36)