WIM w pilotażowym programie publikowania otwartego Elsevier
Biblioteka Naukowa informuje, że Wojskowy Instytut Medyczny przystąpił do pilotażowego programu publikowania otwartego Elsevier przewidzianego na lata 2019-2021. Program Open Access pozwala na publikację w trzech kolejnych latach odpowiednio 500, 1000 i 1500 artykułów, których koszt został już sfinansowany w ramach licencji krajowej Elsevier. Warto skorzystać z szans, jakie stwarza ten program i zapoznać się z jego podstawowymi założeniami.
Termin licencja krajowa odnosi się do otwartego dostępu dla ponad 500 instytucji naukowych, co w praktyce oznacza możliwość korzystania ze zbiorów przez wszystkich naukowców i studentów w Polsce. ICM prowadzi jedyną wirtualną bibliotekę na świecie, która umożliwia powszechny, wolny dostęp na terenie całego kraju.
W ramach licencji krajowej Elsevier 2019-2021 od 2 września 2019 r. działa program pilotażowy publikowania otwartego dla polskich autorów korespondencyjnych. Program ma dwie części: A i B. Program A obejmuje publikację określonej liczby artykułów otwartych, które zostaną w całości sfinansowane z krajowej opłaty licencyjnej: 500 artykułów w roku 2019, 1000 artykułów w roku 2020 i 1500 artykułów w roku 2021. Program B obejmuje publikację dowolnej liczby dalszych artykułów otwartych za opłatą ponoszoną przez instytucję, w której afiliowany jest autor, z wykorzystaniem zniżki w stosunku do cennika standardowego. Zniżka ta wynosi 30% w roku 2019, 20% w roku 2020 i 10% w roku 2021.
Elsevier udostępnił do programu 1777 czasopism hybrydowych oraz gold open access (lista zweryfikowana przez Elsevier w sierpniu 2019r.). Ponadto strona polska ma możliwość dalszej selekcji czasopism do programów A i B. W sierpniu 2019r. MNiSW zdecydowało, że przygotuje taką selekcję na rok 2020, natomiast do końca roku 2019 selekcji nie będzie. W konsekwencji 2 września został uruchomiony tylko program A, w ramach którego mogą być publikowane artykuły we wszystkich 1777 czasopismach z listy Elsevier na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy”. Po wyczerpaniu puli 500 artykułów przed końcem roku 2019, program A zostanie wyłączony, a program B zostanie włączony na okres do końca roku. Sposób działania programów A i B od stycznia 2020 r. będzie zależał do selekcji czasopism, którą ma przygotować MNiSW.
Do programu (A i B) można zgłaszać artykuły wysłane do czasopisma nie wcześniej niż 31 maja 2019 r., kiedy została podpisana nowa umowa licencyjna, z wyłączeniem artykułów, które przed 2 września 2019 r. zostały już zaakceptowane i skierowane do publikacji w modelu subskrypcyjnym lub w otwartym na koszt autora. Program obejmuje artykuły typu: Case Reports (CRP), Data (DAT), Full Length Articles (FLA), Micro Articles (MIC), Software (OSP), Reviews (REV), Replication Study (RPL), Short Communications (SCO), Short Surveys (SSU), Videos (VID), Practice Guidelines (PGL) i Protocols (PRO), patrz opis typów. Przedmiotem finansowania w programie A oraz przedmiotem zniżki w programie B jest opłata za publikację otwartą – Article Processing Charge (APC). Wysokość tej opłaty zależy od czasopisma, patrz cennik standardowy Elsevier. Opłaty za wszelkie dodatkowe usługi, które mogą być zamówione przez autora (odbitki, kolorowe rysunki w wersji drukowanej itp) są rozliczane osobno od APC, na koszt autora i bez zniżki. Autor otrzymuje za te usługi indywidualną fakturę, niezależnie od tego czy artykuł jest publikowany w ramach programu A lub B lub w sposób tradycyjny.
Program A został uruchomiony 2 września br. Można do niego zgłaszać artykuły aż do momentu wyczerpania ich całkowitej liczby przewidzianej na ten rok. W momencie wyczerpania się programu A przed końcem 2019 r., zostanie automatycznie uruchomiony program B.
Wszelkie pytania dotyczące programu można kierować do wydawnictwa Elsevier na adres Support@elsevier.com oraz do WBN na adres wbn@icm.edu.pl. W przypadku problemów z publikacją konkretnego artykułu wskazane jest podanie w korespondencji identyfikatora DOI, o ile jest on już przypisany do artykułu. Informacja o polskim programie jest także dostępna na stronie Elsevier.
Biblioteka Naukowa pomaga uzyskać niezbędne informacje na ww. temat.
Źródło: Wirtualna Biblioteka Nauki, ICM UW