Zamknięcie programu publikowania wydawnictwa Springer za 2021 rok
Uprzejmie informujemy autorów korespondencyjnych zatrudnionych w Wojskowym Instytucie Medycznym, że zgodnie z komunikatem na stronie ICM - Wirtualnej Biblioteki Nauki z 14 lutego 2022 roku liczba dostępnych artykułów w programie publikowania otwartego Springer została osiągnięta i program w ramach licencji krajowej Springer 2019-2021 został zamknięty.
Nowa pula programu na 2022 r. zostanie określona w trakcie negocjacji nowej umowy z wydawcą i zostanie uruchomiona po przyznaniu finansowania przez MEiN i podpisaniu przez koordynatora (ICM UW) nowej umowy, prawdopodobnie w marcu lub kwietniu 2022 r.
Przypominany, że program umożliwia autorom afiliowanym w polskich instytucjach akademickich publikowanie artykułów otwartych na licencji CC-BY w czasopismach hybrydowych Springer. Koszty publikacji artykułów w ramach programu są pokrywane z opłaty za licencję krajową Springer ze środków pochodzących z MNiSW. W latach 2010-2018 program (pod nazwą Springer Open Choice) był finansowany jako dodatek do krajowej licencji akademickiej na dostęp do czasopism Springer. Od roku 2019 w Polsce działa nowa licencja krajowa Springer w tzw. wersji Compact, która od jest stopniowo wprowadzana w coraz większej liczbie krajów. W licencji Compact większa część opłaty licencyjnej finansowanej przez MNiSW jest przeznaczona na publikowanie otwarte określonej liczby artykułów rocznie, a mniejsza część stanowi opłatę za dostęp krajowy do artykułów subskrypcyjnych. Nowe rozwiązanie opiera się na założeniu, że udział artykułów otwartych w czasopismach hybrydowych będzie stopniowo rósł, aż do całkowitej transformacji czasopism do modelu otwartego, co jest zgodne z Planem S. Program obejmuje 1983 czasopism hybrydowych Springer.
O wszystkich zmianach związanych z nowym programem będziemy na bieżąco informować.
Zespół Biblioteki Naukowej