Artyści scen polskich dla pacjentów WIM
Zofia Kucówna, Barbara Krafftówna, Ewa Wiśniewska, Małgorzata Zajączkowska, Tadeusz Chudecki, Grzegorz Daukszewicz, Marcin Kwaśny – to tylko niektórzy aktorzy, znani z teatru i filmu, którzy spotkają się z pacjentami wojskowego szpitala przy ul. Szaserów w Warszawie. Cykliczne odwiedziny popularnych artystów w WIM to efekt porozumienia między Instytutem a ZASP - Stowarzyszeniem Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji. Dzięki nawiązanej współpracy, co kilka tygodni pacjentów odwiedzi aktor będący ambasadorem Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie.
Porozumienie podpisano 23 października 2014 r. w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie. WIM reprezentował jego dyrektor - gen. bryg. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak oraz zastępca komendanta szpitala - płk dr n. med. Grzegorz Kade zaś ZASP - prezes Olgierd Łukaszewicz i dyrektor generalny biura ZASP - Andrzej Gajewski.
- Jako ZASP podejmujemy działania mające zapewnić seniorom poczucie bezpieczeństwa i radość z pobytu w skolimowskim Domu Artysty Weterana, którym się opiekujemy. Współpraca z WIM będzie dla nich szczególnie ważna, a świadomość, że również artyści młodszego pokolenia zechcieli przyłączyć się do akcji umilania pobytu pacjentów w szpitalu będzie dla nich satysfakcjonująca. Cykl przygotowań do spotkań autorskich oraz udział w nich zaktywizuje środowisko artystów, a spotkania z pacjentami z pewnością dostarczą im pozytywnych wrażeń i wzruszeń. Świadomość takiej współpracy dobrze wpłynie na mieszkańców Domu w Skolimowie – tłumaczy Ryszard Rembiszewski, członek ZASP i Fundacji Artystów Weteranów Scen Polskich.
Wybór ZASP padł na Wojskowy Instytut Medyczny, jeden z największych polskich szpitali. – Z chęcią przystaliśmy na taką propozycję. Systematycznie wprowadzamy nowe metody opieki nad pacjentami mające przyspieszyć proces leczenia. Umożliwienie chorym i ich rodzinom udziału w bezpłatnych, bezpośrednich, kameralnych spotkaniach z twórcami znanymi ze sceny i ekranu, będzie miało pozytywny wpływ na stan emocjonalny osób leczonych oraz ich bliskich – uważa gen. Grzegorz Gielerak.
Z podpisanego porozumienia wynika, że spotkania odbywać się będą średnio raz w miesiącu. W zależności od zaproszonego artysty, będą to spotkania autorskie, poetyckie, małe formy teatralne, czytania sztuk, rozmowy o teatrze, filmie i pasjach pozaartystycznych.
Fot. Jarosław Rybak