Książka ,,Postępowanie przedszpitalne w obrażeniach ciała”
Nakładem Wydawnictwa Lekarskiego PZWL 20 kwietnia ukaże się oczekiwana książka Przemysława Guły i Waldemara Machały ,,Postępowanie przedszpitalne w obrażeniach ciała” wydana pod patronatem Wojskowego Instytutu Medycznego. W książce opisano najważniejsze zagadnienia dotyczące postępowania na miejscu zdarzenia, w czasie transportu oraz przekazywania pacjenta zespołowi urazowemu SOR.
Każdy z rozdziałów napisany jest według schematu: wprowadzenie, procedury postępowania, najczęstsze błędy i pułapki, uwagi dla lekarza oraz działania w środowisku taktycznym. Autorzy dzielą się również wątpliwościami i odwołują się do własnych doświadczeń wojennych.W publikacji zamieszczono liczne zdjęcia ilustrujące codzienną pracę zespołów ratownictwa medycznego.
Książka z pewnością zainteresuje lekarzy, pielęgniarki i ratowników medycznych pracujących w zespołach ratownictwa medycznego, zespołach pogotowia lotniczego, a także ratowników medycznych pracujących w służbach mundurowych i specjalistycznych jednostkach, m.in. TOPR, WOPR, GOPR, PCK.
Autorzy posiadają kolosalne doświadczenie zdobyte podczas pokoju i w czasie misji wojskowych. Dzielą się z Czytelnikiem tą wiedzą w sposób doskonały, łącząc teorię z praktyką i porządkując to, co wiemy w logiczną całość. Z pełnym przekonaniem rekomenduję to dzieło jako wiodącą pozycję w polskiej literaturze fachowej dotyczącej przedszpitalnego postępowania w obrażeniach ciała.
Z Przedmowy
prof. dr hab. Jerzy Robert Ładny
Konsultant Krajowy w dziedzinie medycyny ratunkowej
W publikacji omówiono nie tylko standardowe procedury, lecz także występujące kontrowersje, wątpliwości, najnowsze osiągnięcia i perspektywy, a przede wszystkim najczęściej popełniane błędy po to, aby uniknąć ich powielania. Książka jest zbiorem przemyśleń i doświadczeń ludzi, którzy na co dzień szukają odpowiedzi na pytanie, jak znajdować kompromis między nowoczesnością i technologią a zarazem poczuciem odpowiedzialności, ponieważ medycyna ratunkowa wymaga szybkich, zdecydowanych, często nieodwracalnych decyzji…
dr n. med. Przemysław Guła
Pracując w polskim szpitalu w Afganistanie, przekonałem się, że są sytuacje, kiedy dobra medycyna może być złą taktyką. Już pierwszy dzień pokazał, że należy robić jedynie to, co zapewni przeżycie ciężko rannego człowieka. Ta książka to wynik własnych doświadczeń i doświadczeń moich kolegów, z których wszyscy pracowali i pracują na granicy życia i śmierci… także swojej własnej. Jest to książka, która gdyby była osiągalna 3 lata temu, kiedy wyjeżdżałem do pracy w Polskim Kontyngencie Wojskowym, byłaby pierwszą pozycją w moim plecaku…
prof. dr hab. med. Waldemar Machała
Zapraszamy http://bit.ly/18Oi6xg