Błąd: Brak artykułów do wyświetlenia
Kategoria A dla WIM
16 października 2017 roku zostały ogłoszone wyniki kompleksowej oceny parametrycznej dokonywanej przez Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych (KEJN). Ocenie poddano blisko 1000 jednostek z całego kraju. Eksperci KEJN brali pod uwagę osiągnięcia naukowe, potencjał jednostek oraz efekty ich działalności. Nasz Instytut otrzymał kategorię naukową A w ocenie parametrycznej jednostek.
Wojskowy Instytut Medyczny oceniany był razem z 20 jednostkami w grupie (GWO) Nauki o życiu - medycyna (NZ3M) za działalność naukową i badawczo-rozwojową w latach 2013-2016, uzyskując jeden z najwyższych wskaźników efektywności naukowej. Uzyskany wynik oznacza wyższą dotację na badania statutowe oraz zwiększa możliwości występowania o środki unijne.
Kategoria A oznacza bardzo dobry poziom jakości działalności naukowej lub badawczo-rozwojowej Wojskowego Instytutu Medycznego. Ocena jest nie tylko miernikiem sukcesów badawczych, ale także wskaźnikiem, który ma wpływ na wysokość przyznawanej dotacji statutowej w kolejnych latach budżetowych. Algorytm, według jakiego wyliczane jest dofinansowanie z budżetu, uwzględnia nadaną jednostce naukowej kategorię.
Zgodnie z przepisami Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych dokonuje oceny parametrycznej co 4 lata. Poprzednią ewaluację przeprowadzono w 2013 roku. Eksperci brali pod uwagę cztery kryteria: osiągnięcia naukowe (publikacje w renomowanych czasopismach, monografie i patenty), potencjał naukowy (m.in. rozwój kadry naukowej, mobilność naukowców, członkostwo w zespołach eksperckich, bazę laboratoryjną ,projekty międzynarodowe i krajowe), praktyczne oraz inne efekty działalności badawczej. Ocenę przeprowadzono na podstawie informacji o efektach działalności naukowej i badawczo-rozwojowej przedstawionych przez jednostki naukowe w ankietach złożonych w formie elektronicznej w systemie teleinformatycznym POL-on.
W całej Polsce oceniono blisko 1000 jednostek naukowych działających w 8 obszarach, w tym wydziały i centra badawcze uczelni, instytuty Polskiej Akademii Nauk, instytuty badawcze, muzea. Ośrodki były oceniane w ramach grup odpowiadających dziedzinom: nauk humanistycznych i społecznych; ścisłych i inżynieryjnych; nauk o życiu; nauk o sztuce i twórczości artystycznej. W stosunku do oceny w 2013 roku zostały zaostrzone kryteria i standardy oceny.