Błąd: Brak artykułów do wyświetlenia
Stypendia naukowe dla wybitnych młodych naukowców 2018
Do 31 marca 2018 r. będzie trwał nabór wniosków w ramach konkursu na stypendia naukowe dla wybitnych młodych naukowców, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową, a w roku ubiegania się o przyznanie środków finansowych na naukę nie ukoończyli 35 lat. Wnioski można składać w systemie osf.opi.org.pl.
Wniosek o przyznanie stypendium może dotyczyć osoby, która nie była laureatem konkursu o stypendium i w chwili składania wniosku jest zatrudniona w jednostce naukowej składającej wniosek.
Stypendia naukowe dla wybitnie uzdolnionych młodych naukowców przyznawane są na podstawie Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 26 października 2016 r. w sprawie szczegółowych kryteriów i trybu przyznawania i rozliczania stypendiów naukowych dla wybitnych młodych naukowców.
Minister przyznaje corocznie, na podstawie zgłoszonych wniosków, stypendia naukowe dla wybitnych młodych naukowców, którzy w dniu zgłoszenia wniosku nie ukończyli 35. roku życia, zatrudnionych w jednostkach naukowych. Stypendium naukowe może być przyznane na okres nie dłuższy niż 36 miesięcy.
Maksymalna wysokość grantu:
Kwota stypendium uzależniona jest od wysokości minimalnej miesięcznej stawki wynagrodzenia zasadniczego przewidzianego dla stanowiska profesora zwyczajnego zatrudnionego w uczelni publicznej, a więc co roku jest inna. W roku 2016 stypendium wynosi 5390 zł.
Wnioski o przyznanie stypendium mogą zgłaszać rady naukowe, rady wydziałów lub inne organy reprezentujące jednostki naukowe zatrudniające kandydatów do stypendium.
Przy ocenie wniosków bierze się pod uwagę: wyróżniający się poziom prowadzonych badań naukowych, obejmujący w szczególności publikacje w czasopismach naukowych,monografie, udział w projektach badawczych, dotychczasowy dorobek naukowy, w tym nagrody i wyróżnienia krajowe i zagraniczne, stopień w jakim prowadzone badania stanowią istotny wkład w rozwój danej dyscypliny naukowej oraz dorobek w zakresie zastosowań praktycznych prowadzonych badań naukowych lub prac rozwojowych.
Istotnym elementem oceny wniosku są także: znaczenie prowadzonych badań naukowych lub prac rozwojowych dla realizacji celów polityki naukowej, naukowo-technicznej i innowacyjnej państwa, prawidłowość wykorzystania przez kandydata wcześniej przyznanych środków finansowych, udział w realizacji projektów międzynarodowych, w tym projektów współfinansowanych z funduszy Unii Europejskiej, udział w stypendiach i stażach zagranicznych.
Kontakt: Dorota Połeć, tel. 261816735, 665707556; email: dpolec@wim.mil.pl lub nauka@wim.mil.pl