Błąd: Brak artykułów do wyświetlenia
Regulacje w obszarze działalności szkoleniowej i naukowej
Od dnia 27 września 2016 r. obowiązuje ZARZĄDZENIE NR 75/2016 DYREKTORA WOJSKOWEGO INSTYTUTU MEDYCZNEGO w sprawie wprowadzenia zasad dotyczących uzyskiwania zgody na podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez pracownika Wojskowego Instytutu Medycznego, które określa postępowanie dotyczące wszystkich czynności potrzebnych dla uzyskania zgody od Instytutu, jako pracodawcy, na kształcenie się pracownika WIM, w celu doskonalenia umiejętności i podnoszenia kwalifikacji zawodowych poprzez udział m.in. w konferencjach, szkoleniach, warsztatach, kursach.
Celem zasad jest określenie postępowania dotyczącego wszystkich czynności potrzebnych dla uzyskania zgody od Instytutu, jako pracodawcy, na kształcenie się pracownika WIM, w celu doskonalenia umiejętności i podnoszenia kwalifikacji zawodowych poprzez udział w konferencjach, szkoleniach, seminariach, warsztatach, kursach (m.in. doskonalących, kwalifikacyjnych, specjalistycznych), specjalizacjach, studiach wyższych, podyplomowych oraz przekazywania i dzielenia się z innymi nabytą wiedzą i umiejętnościami.
Planowanie potrzeb szkoleniowych przeprowadzają kierownicy/pielęgniarki oddziałowe poszczególnych komórek organizacyjnych określając rodzaj, liczbę szkoleń i osoby wyznaczone do udziału w kształceniu (z wyłączeniem specjalizacji: lekarzy oraz innych wyższych zawodów medycznych oraz pielęgniarek i położnych). Planowanie potrzeb szkoleniowych odbywa się w oparciu o wyznaczone cele strategiczne Wojskowego Instytutu Medycznego, przyjętą organizację pracy, obowiązujące przepisy normatywno-prawne, charakter i zakres wykonywanych zadań oraz zgłoszenia pracowników. Kierownicy komórek organizacyjnych (w tym oddziałowe) w terminie do dnia 15 stycznia danego roku kalendarzowego zobowiązani są do przygotowania planu zamierzeń własnych i podległego personelu, według wzoru dostępnego w sieci intranet.wim w zakładce Nauka. W przypadku szkoleń wewnętrznych kierownicy konsultują potrzeby z osobami zaproponowanymi do przeprowadzenia szkolenia lub odpowiedzialnymi merytorycznie za poszczególne obszary, a po uzyskaniu akceptacji tych osób, przekazują ww. plan w formie papierowej do Szefa Oddziału Administracyjno-Mobilizacyjnego. Plan zamierzeń naukowych i szkoleniowych jest akceptowany przez Dyrekcję. Kierownicy komórek organizacyjnych/bezpośredni przełożeni zobowiązani są do zaopiniowania wniosku dotyczącego podnoszenia kwalifikacji zawodowych w przez pracownika w oparciu o następujące kryteria:
1.poziom i kierunki szkolenia są zbieżne z wymaganiami na zajmowanym lub planowanym do wyznaczenia stanowisku,
2.kierunek szkolenia przynosi korzyści dla szpitala, tj. zabezpiecza warunki kontraktu z NFZ lub go zwiększa, poszerza oferty świadczonych przez komórkę organizacyjną usług zdrowotnych,
3.szkolenie, konferencja, sympozjum, kurs doskonalący, podyktowany jest zmianą przepisów dotyczących wymogów na zajmowanym przez pracownika stanowisku, których uzupełnienie jest niezbędne do dalszego świadczenia pracy,
4.pobieranie nauki nie spowoduje zaniedbywania obowiązków służbowych oraz nie ograniczy i nie utrudni codziennej działalności komórki organizacyjnej.
Pracownik, który chce za zgodą pracodawcy podwyższać kwalifikacje zawodowe (z wyłączeniem specjalizacji), ma obowiązek wypełnić formularz elektroniczny (wniosek o zgodę na wyjazd naukowy/z projektu lub wniosek o zgodę na wyjazd szkoleniowy) i uzyskać opinię kierownika komórki organizacyjnej/bezpośredniego przełożonego, a następnie akceptację Dyrektora WIM/Zastępcy Dyrektora WIM ds. Naukowych/ Komendanta CSK MON WIM (zgodnie z przydzielonymi kompetencjami).
Ponadto zgodnie z rozkazem dziennym nr 53/2017 z dnia 16 marca 2017 r. zostały ustalone limity biernego udziału w konferencjach/sympozjach/szkoleniach:
- dla pracownika naukowego do 12 dni w roku
- dla pozostałych pracowników do 5 dni w roku
Od dnia 1 lutego 2018 r. obowiązuje również ZARZĄDZENIE NR 19/2018 DYREKTORA WOJSKOWEGO INSTYTUTU MEDYCZNEGO w sprawie uzyskania zgody na rozpoczęcie specjalizacji przez lekarza/lekarza dentystę zatrudnionego bądź pełniącego służbę wojskową w Wojskowym Instytucie Medycznym
Obszar działalności naukowej
W trosce o rozwój kadry naukowej, w tym młodych naukowców wprowadzono w celu zwiększenia udziału młodych naukowców w korzystaniu z funduszy przeznaczonych na naukę: wspieranie samodzielności prowadzenia badań naukowych. Nowością jest dofinansowanie zadań badawczych realizowanych przez młodych naukowców i uczestników studiów doktoranckich, których są kierownikami od 70% dotacji celowej. Nowy regulamin podziału i rozliczania dotacji celowej na prowadzenie badań naukowych lub prac rozwojowych oraz zadań z nimi związanych służących rozwojowi młodych naukowców oraz uczestników studiów doktoranckich w WIM został wprowadzony Zarządzeniem Nr 36/18 Dyrektora Wojskowego Instytutu Medycznego z dnia 5 marca 2018 r.
W celu podnoszenia jakość i efektywność badań naukowych wdrożono nowe zasady podziału i rozliczania dotacji podmiotowej na utrzymanie potencjału badawczego w Wojskowym Instytucie Medycznym (Zarządzenie Nr 37/18 Dyrektora Wojskowego Instytutu Medycznego z dnia 5 marca 2018 r. w sprawie regulaminu podziału i rozliczania dotacji podmiotowej na utrzymanie potencjału badawczego w Wojskowym Instytucie Medycznym. Nowością w regulaminie jest nabór wniosków na dofinansowanie zadań badawczych w trybie ciągłym, gwarantujący efektywniejsze wykorzystanie środków z dotacji.
W kierunku ochrony własności intelektualnej wprowadzono w Wojskowym Instytucie Medycznym procedurę zarządzania własnością intelektualną oraz nowe zasady zarządzania prawami autorskimi i prawami pokrewnymi oraz prawami własności przemysłowej i zasad komercjalizacji wyników badań naukowych i prac rozwojowych (Zarządzenie nr 79/18 Dyrektora WIM z dnia 17 maja 2018 r. w sprawie wprowadzenia Regulaminu zarządzania prawami autorskimi i prawami pokrewnymi oraz prawami własności przemysłowej oraz zasad komercjalizacji wyników badań naukowych i prac rozwojowych w Wojskowym Instytucie Medycznym).