Błąd: Brak artykułów do wyświetlenia
LOMiTI zaprasza na spotkanie naukowe
Laboratorium Onkologii Molekularnej i Terapii Innowacyjnych WIM serdecznie zaprasza na Spotkanie Naukowe, w czasie którego dr Maria Paprocka z Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. Ludwika Hirszfelda we Wrocławiu, wygłosi wykład pt. „“Macierzyste komórki mezenchymalne pochodzące z tkanki tłuszczowej człowieka (atMSC): in vivo, in vitro, in vivo.” Spotkanie odbędzie się 6 marca 2019 r. w środę o godzinie 14:00 w Auli Wykładowej Budynku Radioterapii (budynek nr 33, III piętro, sala 345).
Seminarium przybliży temat właściwości atMSC oraz możliwości ich praktycznego zastosowania m.in. w praktyce klinicznej. Więcej informacji z załączonym streszczeniu. Serdecznie zapraszamy!
„Macierzyste komórki mezenchymalne pochodzące z tkanki tłuszczowej człowieka (atMSC): in vivo, in vitro, in vivo”
Streszczenie:
W projekcie WroVasc (dotyczącym medycyny sercowo naczyniowej) prowadzono we Wrocławiu zadanie badawcze zatytułowane „Zastosowanie komórek progenitorowych tkanki tłuszczowej w leczeniu ran przewlekłych”. W ramach tego zadania, pacjenci z ranami chronicznymi, (30 pacjentów, 11 z ranami w przebiegu niewydolności krążeniowej) otrzymali własne macierzyste komórki mezenchymalne (MSC), izolowane z brzusznej tkanki tłuszczowej. Brak efektów ubocznych i pozytywne efekty leczenia ( u 75% widoczny efekt leczniczy) zachęcił nas do dalszych badań. Następnie w badaniach in vitro; w ramach grantu NCN zatytułowanego „Badanie czynników o potencjale regeneracyjnym, produkowanych przez macierzyste komórki mezenchymalne izolowane z tkanki tłuszczowej” badamy i porównujemy właściwości pierwotnych i dwóch unieśmiertelnionych linii ludzkich komórek MSC, pochodzących z tkanki tłuszczowej i ze szpiku, a głównie ich fenotyp i zdolność do produkcji czynników aktywnych biologicznie. Prowadzimy też badania w jaki sposób wykorzystać in vivo, wyniki uzyskane w ramach badań podstawowych. Próbujemy przejść do badań aplikacyjnych w ramach grantu „atMSC secreted factors in hydrogel system as a potential treatment for chronic wounds” przygotowując skuteczny opatrunek na trudno gojące się rany.