Błąd: Brak artykułów do wyświetlenia
Granty na polsko-norweskie badania podstawowe lub stosowane
Naukowcy zainteresowani współpracą badawczą z norweskimi kolegami w najbliższym czasie będą mogli ubiegać się o granty międzynarodowe. Narodowe Centrum Nauki do 17.09.2019 r. przyjmuje wnioski o granty na badania podstawowe, a w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju do grudnia 2019 r. będzie można składać wnioski o dofinansowanie badań stosowanych. Granty zostaną sfinansowane z tzw. Funduszy Norweskich, a ich celem jest wspieranie polskiej nauki oraz współpracy pomiędzy nauką, biznesem i społeczeństwem.
Wartość pojedynczego grantu może wynieść od 0,5 do 1,5 mln EUR. Projekt może trwać maksymalnie 3 lata, nie dłużej niż do 30.04.2024 r. Warunkiem startu w konkursie o dofinansowanie jest nawiązanie współpracy z partnerem norweskim i złożenie wspólnego wniosku. Pod tym linkiem [kliknij] można znaleźć listę uprawnionych do partnerstwa norweskich uniwersytetów, szpitali, instytutów badawczych i organizacji pozarządowych. Liderem takiego projektu (składającym wniosek o dofinansowanie) jest zawsze polska organizacja badawcza.
Projekty badań podstawowych
Badania podstawowe mogą dotyczyć wszystkich dziedzin nauk (wg paneli NCN). Muszą być realizowane wspólnie przez polsko-norweskie zespoły badawcze. Kierownikiem projektu może być naukowiec posiadający stopień naukowy co najmniej doktora, zatrudniony w polskiej instytucji badawczej. Przewiduje się, że realizacja tych projektów ruszy w lipcu 2020. Granty będą przyznawane w ramach programu GRIEG przez NCN.
Projekty badań stosowanych
W ramach tego typu projektów dopuszczalne są głównie badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe. Na badania podstawowe można wydać tylko do 10% budżetu projektu. W partnerstwie muszą wystąpić co najmniej 2 podmioty: jeden polski, jeden norweski, przy czym co najmniej 1 podmiot musi być przedsiębiorstwem. Tak więc w sytuacji, kiedy wnioskodawcą byłby podmiot nie prowadzący działalności gospodarczej, a partnerem norweska organizacja badawcza, konieczny byłby trzeci partner – przedsiębiorca. Poza badaniami, w projekcie można sfinansować działania przedkomercjalizacyjne. Przewiduje się, że realizacja tych projektów ruszy we wrześniu 2020. Granty będą przyznawane w ramach programu POLNOR przez NCBiR.
Zapraszamy do kontaktu w sprawie szczegółów:
Sławomir Cabajewski
Wydział Wsparcia i Zarządzania Projektami
tel. 22 261 817 227, projekty@wim.mil.pl
budynek 32 (żywieniowy), piętro IV, pok. 441